През август 2019 г. стопанската конюнктура в страната се оценява като неблагоприятна. Общият показател на бизнес климата намалява с 3.1 пункта спрямо нивото си от юли, като понижение на показателя е регистрирано във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги. Това съобщиха от НСИ.
Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" се понижава с 0.8 пункта, което се дължи на изместване на оценките на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията от "по-добро" към "задоволително". Същевременно обаче прогнозите им както за бизнес състоянието, така и за производствената активност през следващите месеци са благоприятни.
През последния месец се засилва негативното влияние на фактора "несигурна икономическа среда", който измества на второ място затрудненията на предприятията, свързани с недостига на работна сила.
По отношение на продажните цени в промишлеността очакванията на мениджърите са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
За август съставният показател "бизнес климат в строителството" спада с 5.1 пунктав резултат на по-неблагоприятните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Прогнозите им за строителната активност през следващите три месеца са също резервирани, като анкетата регистрира и увеличение на броя на клиентите със закъснения в плащането.
Недостигът на работна сила продължава да е най-сериозната пречка за развитието на бизнеса. На второ и трето място са конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда, като през последния месец се наблюдава намаление на негативното им въздействие.
Относно продажните цени в строителството мениджърите предвиждат те да останат без промяна през следващите три месеца.
Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" намалява с 3.5 пункта, което се дължи на по-умерените оценки и очаквания на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията. Прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са също по-резервирани.
Основните фактори, затрудняващи дейността на предприятията, остават конкуренцията в бранша, недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда.
По отношение на продажните цени търговците предвиждат известно увеличение, макар преобладаващите очаквания да са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
През август съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се понижава с 4.9 пункта в резултат на изместване на оценките и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията от "по-добро" към запазване на "същото". Относно търсенето на услуги настоящата тенденция се оценява като подобрена, докато очакванията за следващите три месеца са по-умерени.
Конкуренцията в бранша, несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила продължават да са основните пречки за развитието на бизнеса в сектора, като анкетата отчита засилване на негативното влияние на първия фактор.
По-голяма част от мениджърите очакват продажните цени да останат без промяна през следващите три месеца.
GolaVoda
на 30.08.2019 в 13:09:56 #9Тези дебили от съюза на работодателите ли наричате бизнес..??
дкми
на 29.08.2019 в 20:50:11 #8Ниските заплати продължават да пречат на "бизнесмените" да си намерят работна ръка. Вече няма роби.
chafeto
на 29.08.2019 в 20:36:48 #7Stravogin Работна ръка има и то висококвалифицирана ...но е в чижбина. Защо изгонихте хората от домовете им. Празноглав мутробизнес. ***************************************** Проблемът не е само тук. Когато за първи път заминах за Дания през 2002 година, направи ми впечатление многото рускоговорящи по улиците. Оказа, че не са руснаци, а литовци. По-късно се запознах с някои и ми казаха, че в Литва промишлеността е претърпяла тотален срив и просто няма какво да се прави. Казаха, че някои села са почти напълно обезлюдени. През 2004 пък, когато Полша влезе в ЕС, изведнъж по улиците на Лпондон запчна да се чува отвсякъде полска реч. Говорих си с една позната, българка, която работи за Филип Морис и с мъжа и живеят в Краков. Каза, че извън Варшава, Краков и още два града, в Полша си е мизерия, поне според техните представи. Преди години глех пък един филм как хора от Саксония-Анхалт ходят да гърбят по строежите в Холандия. Увеличаващия се дефицит на кадри е проблем за цяла Европаи и той е до голяма степен демографски. Но в западна Европа донякъде компенсират проблема като изсмукват кадрите от изток. Има и друго нещо. Качествените хора в Европа като цяло намаляват. В тоя смисъл "бялата" цивилизация по някакъв начин се вкарва в протоворечие със себе си. За да се движи икономиката трябват все повече консуматори. Посредством много механизми, които сега няма как да обсъдим с две думи, се създават личности, чиито основен житейски смисъл е да консумират. ОК, обаче за да се развива тази "бяла" цивилизация тя има нужда от постоянен технически и научен прогрес. За този прогрес са необходими мислещи хора. И особено, критично мислещи. А в едно вдебилено консуматорско общество въпросните хора стават дефицит. Проблема е твърде комплексен, но ако не беше демографския фактор, нямаше да е толкова сериозно положението.
chafeto
на 29.08.2019 в 17:34:05 #6Няма кой да бачка вярно е. За лошото заплащане ясно, но не е само това. Един познат е в бизнеса с производство на хлебни изделия. Плаща доста добре, при това всяка седмица, осигуровки, отпуски и т.н., а на обявите идват само цигани или както казват американците "бял боклук". Освен изтичането на хора, причината е още, че университетите бълват висшисти на килограм със съмнително качество. Сега няма лумпен пролетариат, не е модерно, всички са PR, психолозЕ, дизайнерЕ (еле пък психолози), икономисти, юристи и т.н. Да не говорим за разни измислени частни ВУЗ-ове. Та като споменах юристи, преди година-две деканът на юридическия факултет към СУ каза, че като се обяви място за младши прокурор, се били явявали около 300-400 кандитати
. И то само от държавните университети. Спомням си, че някъде през първата половина деветдесетте, че сестра ми се яви на конкурс (за работата на която все още е) и много сериозно се беше притеснила, че кандидатите са около 70.
И това не е нищо, ще видите след няколко години.
Stravogin
на 29.08.2019 в 15:26:09 #5Работна ръка има и то висококвалифицирана ...но е в чижбина. Защо изгонихте хората от домовете им. Празноглав мутробизнес.
me-myself
на 29.08.2019 в 14:58:32 #4Бизнеса не страда от липса на работна ръка, а от евтина към безплатна робска работна ръка, която е готово да умре на работното си място, пригодена за кучета а не хора.
nyketo
на 29.08.2019 в 14:42:30 #3Ами наемете си от Германия да речем,щом като давате огромни заплати
Xa-x@v
на 29.08.2019 в 14:35:54 #2Бизнесът не е бизнес в България.Бизнесът е комикс при нас. Излиза Домус Ага от село Разград и обяснява,че минималната заплата била висока,какво повече има да се каже. Недостигът на работна ръка ще стане до 10 години огромен проблем и необратим,ако не се вземат мерки.
bgpluss
на 29.08.2019 в 13:43:17 #1Част от рецептата за справяне с демографската криза: хубави футболни стадиони, поне 2-3 модерни стадиона, два комплексни класически паметника в столицата- на всички български светци и на всички български царе, и, не на последно място-български исторически холивудски мега блокбастър(нали си имаме Бояна Холивуд)! България ще живне, ще ражда деца и ще се върне към своята историческа идентичност! С паметници, стадиони и исторически филм ще възкръснем!