Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров ще участва в срещата на Съвета на министрите от Енергийната общност на Югоизточна Европа.

Тя ще се проведе в Скопие и е първата среща след влизането в сила на Договора за Енергийната общност.

Срещата на Съвета на министрите ще бъде председателствана от министъра на икономиката на Република Македония Вера Рафайловска и от еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.

Министрите ще приемат мерки и процедурни правила за работата на Съвета и на Секретариата, както и бюджета на Енергийната общност за 2007 - 2008.

Очаква се да бъдат разгледани пътните карти за развитие на електроенергийния и газовия сектор и да бъде приета политическа декларация за социалните измерения на Енергийната общност.

Сигурността на доставките на електрическа енергия и недостигът за региона след спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй", както и необходимостта от нови междусистемни връзки и генериращи мощности ще бъдат сред дискутираните теми на срещата.
По отношение на стратегическата независимост на страните в региона министрите ще обсъдят до каква степен Енергийната общност трябва активно да насърчава диверсификацията на доставките на природен газ.

В конференцията ще участват министрите на енергетиката на страните, подписали Договора за създаването на енергийна общност. Освен тях участие ще вземат и министри или техни представители от редица страни-членки на ЕС, които след влизането на Договора в сила, искаха да станат членове и активно да участват в работата на Енергийната общност. Това са Австрия, Италия, Гърция, Словения, Чехия, Словакия, Унгария, Кипър, Германия и Великобритания.

Участие ще вземат и четири страни, които не са членки на ЕС, но са пожелали да участват в Енергийната общност като наблюдатели- Норвегия, Турция, Молдова и Украйна.
Освен тях, в конференцията ще участват и представители на Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Пакта за стабилност и други.

Припомняме, че Договорът за Енергийната общност беше подписан на 25 октомври 2005 г. в Атина от страна на Европейската комисия и Албания, България, Босна и Херцеговина, Румъния, Сърбия, Хърватия, Черна гора, мисията на ООН в Косово и Македония. С него се създаде регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа.

След ратифицирането му Румен Овчаров изрази надежда, че това ще помогне на българските производители на електроенергия да разширят пазарите си, защото те ще имат възможност да сключват сделки за износ на електроенергия с всяка компания или предприятие от региона на Югоизточна Европа.

По-високата степен на конкуренция ще създаде и предпоставки за подобряване на качеството на услугата и за намаляване на цените за привилегировани потребители на електроенергия, които също биха могли да сключват договори с чужди производители.