Най-неотложните предизвикателства в България са свързани с участието на пазара на труда, благоприятна за иновации бизнес среда, развитие на инфраструктурата, ефективността на ресурсите и капацитета на публичната администрация и съдебната система, които са взаимосвързани.
Тези ключови моменти са заложени в становището на службите на ЕК относно разработването на споразумения за партньорство и програми в България за периода 2014-2020 година.
Те бяха представени по време на съвместен брифинг в хотел „Шератон", на който участваха представители на ЕК и министър Томислав Дончев, отговарящ за усвояването на евросредствата.
Според позицията на комисията фондовете на общата стратегическа рамка (ОСР) трябва да бъдат насочени едновременно към насърчаване на конкурентоспособността и сближаването, като се определят правилни инвестиционни приоритети за отделните държави.
Необходимо е да се извърши цялостно пренасочване на фокуса на разходите към научно-изследователска дейност и иновации, подкрепа за малките и средни предприятия, качествено образование и обучение, както и интегриране на целите, свързани с климата и преминаване към ресурсно ефективна нисковъглеродна икономика.
В становището се посочва, че за да се постигне това, планирането и управлението на фондовете на ОСР трябва да преодолеят изкуствените бюрократични граници в следващия програмен период и да бъде разработен силен интегриран подход за мобилизиране на полезни взаимодействия и постигане на оптимално въздействие както в държавите, така и през границите.
Необходимо е внимателно насочено и ориентирано към резултати използване на фондовете на ОСР, което да увеличи до максимум техния комбиниран ефект.
Министър Томислав Дончев коментира, че когато преди седмица получил становището на ЕК с радост установил, че разликите между анализа на евроекспертите и на нашите са нищожни.
„Ние имаме сходно разбиране не само за това какви са нуждите на България, но и какви трябва да са целите. Най-много обичам очакваните изненади", заяви Дончев и добави: „Не сме чакали позицията на еврокомисята, за да видим от какво има нужда България".
Той нескромно сподели, че България е готова за предстоящите преговори за следващия програмен период и разполага с аргументи за всяко едно свое искане. Дончев призна, че със сигурност ще има разговори по различни инвестиционни приоритети: „Със сигурност ще говорим за инвестициите в пътища, за инвестициите в културно-историческо наследство и за инвестициите в социалното включване".
Към момента министърът по евросредствата уточни, че за пари не може да се говори в никакъв случай, тъй като все още няма приета многогодишна финансова рамка. По думите му сега можем да делим тортата само на по-малки и по-големи парчета.
Според Дончев можем да очакваме около средата на 2013 година да се готови с партньорския договор, ако бъде приет пакет със съответните регламенти. Той си пожела на политическо ниво да имат максимално добро стечение на обстоятелствата, за да стартират успешно следващия програмен период.
„България продължава да има много нужди в различни сектори, четейки позицията на ЕК категорично мога да кажа, че България не е проблем, а е възможност и предизвикателство. България влиза в тези преговори много добре подготвена", категоричен бе министър Дончев.
asen4o
на 12.11.2012 в 17:25:50 #4Дянков е главният инквизитор на нашата наука и докато той е на власт, наука у нас няма да има. Бюджетът на БАН е по-малък дори от средствата, дадени на МВР само за подслушване! Пари сега се дават за полицейщина, за спортни зали и за магистрали. Каква ти тук наука!
Минувач
на 12.11.2012 в 16:04:35 #3От "голямата" наука дремят и не са активни за използване на средствата по многобройните научни проекти, които се финансират по линия на ЕС, така и от крупните западни фирми. Проблемът е, че нашите учени желаят договори само за проучвания, финансирани от държавата, без да са ангажирани с конкретни практически резултати.
panman
на 12.11.2012 в 15:32:32 #2Като отговор на този съвет БАН се оставя да мимикрира без средства, всички крещят, че трябва да се закрие, но никой не предлага алтернатива. Кой да прави наука и иновации? Университетите, дето са паднали по-ниско и от БАН? Може би пернишкият е най-добрият отговор.
lotsopa
на 12.11.2012 в 15:31:55 #1"„България продължава да има много нужди в различни сектори, четейки позицията на ЕК категорично мога да кажа, че България не е проблем, а е възможност и предизвикателство" Абе за вас не е проблем, но за болшинството българи, които едва връзват двата края, си е много голям проблем. Тоя с голата глава е свикнал да се прави на ударен. Знае много добре, че ЕК не се е обърнала към точния човек. Как така ще пренасочите парите за наука, като сега парите давани за наука са под 0.3 ??? Увеличение не беше заложено в бюджета, а на полицията и армията беше дадено увеличение без никакви проблеми.