Организиране на Национална среща на компаниите от областта на културната индустрия. Такъв ангажимент е поел министърът на културата Боил Банов по време на среща с ръководството на Асоциацията на индустриалния капитал в България(АИКБ), съобщиха индустриалците.
Над двеста компании, работещи в областта на културата, са членове на Асоциацията. Необходимо е техният глас да бъде чут относно Националната стратегия за развитието на културата, която трябва да стане факт до края на годината, пишат от индустриалната организация.
Председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев подчерта, че няколко теми и прилагането на определени нормативни актове са от особена важност за българските издатели и книгоразпространители, така също и за българските читалища, чиито представителни организации са активни членове на работодателската организация.
Сред обсъдените на работната среща въпроси се открояват промените в Закона за авторското право и сродните му права (в частта му за защита на авторското право, репрографските права, борбата с пиратството); прилагането на Закона за обществените библиотеки и финансирането им според утвърден от министерството на културата.
Тема на дискусията е бил и Стандарт за библиотечно-информационното обслужване; каква е фондовата обезпеченост за функциониране на читалищата и библиотеките у нас; както и въпросите, свързани с по-доброто финансиране на театрите в страната и справедливото разпределение на публичните средства във филмовата индустрия.
Председателят на АИКБ поиска промяна в отношението и защита на репрографските права у нас. В тези случаи крайният потребител не плаща авторски права като стотиците хиляди души, които преснимат учебници и книги от библиотеката. Авторът може да търси компенсация чрез производителите и търговците на копирна техника - ксерокси, принтери, компютри, лаптопи, смартфони и т.н.
За да се обсъдят промени в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) министър Банов се ангажира с формирането на Работна група, която ще започне работа до месец.
Дамян Яков, член на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", член на АИКБ, подчерта, че от 2011 г. в България има регистрирана организация за колективно управление на репрографски права - Репро.бг. Според него сдружението, регистрирано в Министерство на културата, следва да бъде подкрепено за промяна в ЗАПСП.
В Европейския парламент се споделя тезата, че изчезне ли репрографското право, ще се стигне или до поголовно пиратство, или до много строг режим за компенсация за авторски права, като този в САЩ и Обединеното кралство.
Министърът на културата Боил Банов се ангажира да подкрепи финансирането на библиотеките у нас като целта е да се доближим до стандартите на ЮНЕСКО за библиотечно-информационното обслужване.
Това ще стане след договарянето на нов бюджет на ведомството за 2018 г. АИКБ ще изпрати писмо за подкрепа до Министерство на финансите и до Комисията по култура в Народното събрание.
Още следващата седмица АИКБ ще определи двама свои представители в Тристранния съвет към Министерство на културата. До момента той не е попълнен с представители на работодателите от сферата на културата.
В срещата участваха председателят на Асоциацията Васил Велев, Боян Бойчев, член на Управителния съвет и членовете на Националния съвет на АИКБ Николай Дойнов, Веселин Тодоров, както и заместник-министърът на културата Амелия Гешева, директорите на дирекции в министерството доц. д-р Венцислав Велев и Катерина Пашова.
В Асоциация на индустриалния капитал в България членуват над 80 браншови камари, които са представителни в 3/4 от икономическите дейности и над 10 000 предприятия, осигуряващи работа на над 500 000 души.
АИКБ разполага с изградена мрежа от регионални камари, обхващащи 2/3 от общините в страната, информират от асоциацията. Като такъв тип организация, АИКБ работи активно в защита на интересите на своите членове във връзка с намаляването на административните пречки за развиване на стопанска дейност в страната включително в икономическите дейности от сектора на културата.