Приемането на България в Еврозоната, цените на горивата, скандалите на "Капитан Андреево" и български аналог на закона "Магнитски" коментира в предаването "120 минути" по bTV директорът на Националната агенция за приходите Румен Спецов. 

Тенденцията е цената на горивата да спадне, според него. За Спецов,  причината да не намаляват цените по бензиностанциите е, че доставките са купувани на по-висока цена и е нужно да се изчака един период от 14 - 21 дни закупените горива да достигнат до колонките у нас. Нормално е един танкер да е купуван на определена цена и тази цена да остане у нас до 21 дни и цената да бъде различна от котировката към момента", обясни директорът на НАП.

С антикризисните мерки и отстъпката за 50 литра, а и при петролно ембарго, Спецов обясни, че държавата трябва да контролира спекулата, по аналогичен начин със спекулата, която я имаше една нощ в началото на март месец.

Спецов подкрепи инициативата за закон Магнитски, но изрично посочи, че не коментира в детайли, а принципно. "България има нужда от законодателство как държавата да реагира на подобни санкции, списъци, без да влизам в реториката за фашизъм. Ние трябва да имаме законова база и уредба как действаме, включително и при санкциите, каквито налага в момента ЕС."

Илхан Кючюк: Българският закон Магнитски е фашистки

Илхан Кючюк: Българският закон Магнитски е фашистки

Той очаква разделяне на Албания и РСМ по пътя им към ЕС

Най-големият проблем у нас остават сивите пари, според Спецов. Той с интерес би наблюдавал как ще върви превалутирането от лева в евро при едно влизане в Еврозоната - за това трябва много да внимаваме. Това се отнася за парите под дюшеци, каси, трезори.

"НАП няма обаче такива механизми да проследи процеса.", призна той

На въпрос дали приемането ни в Еврозоната, ще се отрази положително по отношение на данъчния контрол и дава ли предимство за контрола на сивия сектор, криенето на данъците, спекула, Спецов заяви, че винаги се появяват способи и методи за това и това е неизбежно.

Ще продължат ли да поскъпват горивата - въпрос за 1 млн. долара

Ще продължат ли да поскъпват горивата - въпрос за 1 млн. долара

Превозвачите да протестират пред рафинерията в Бургас, каза енергийният експерт Мартин Владимиров

Основният проблем с това неплащане, тези загуби, които отчита "Лукойл" е от период 2014 - 2015 г.

Една от големите суми, заради които те все още плащат и отчитат загуби е една много голяма инвестиция в размер на 1,5 млрд евро за инсталация за преработка на тежки метали, която са изградили 2015 г. "Целият този разход, който са направили, все още се използва като т.нар. данъчен щит, тоест всяка една печалба след тази година отива за покриване на тези разходи", отбеляза Спецов.

Той допълни, че и в момента правят в ревизионни производства обследване на данъчни периоди 2014 г. и 2015 г. С това се цели да се провери  трансферното ценообразуване - формирането на цена между свързани дружества.

"За 2014 г. при завършеното производство сме установили, то е излязло с решение, там сме намалили тази данъчна загуба или сме увеличили финансовия резултат с 500 милиона лева. Сега имаме също такова производство и за 2015 г.", обясни той.

Спецов очаква по отчетените показатели на ДДС-то, финансовите резултати тази година да са много добри и то положителни. Това се случва след преустройването на търговската дейност и разделянето на търговията от преработката

"30 юни е срокът, в който те трябва да подадат декларация по корпоративно облагане, за да видим крайната годишна печалба, но текущите показатели са много добри по отношение на ДДС-то, така че аз съм убеден, че ще декларират добър размер на печалба", каза още Румен Спецов.

Спецов бе лаконичен по друга тема - "Капитан Андреево" и скандалите от последните дни там. Трябва да се прави разграничение от т.нар. Златен гьол, когато НАП инициира проверките и фитосанитарния контрол, където водещ е МЗХ и БАБХ.

Инспектори на БАБХ на "Капитан Андреево" преодоляват саботаж

Инспектори на БАБХ на "Капитан Андреево" преодоляват саботаж

Премиерът Кирил Петков е одобрил действията на МЗХ

"В първия случай, когато НАП инициира проверките, тогава имахме несвързани касови апарати със системата на НАП и в последствие имахме ревизионни производства, които завършиха, и надчетите по тези ревизионни производства са платени, на стойност 7 млн.", допълни Спецов. Към момента на "Златния гьол" продължава да работи същата фирма, уточни той