Днес ще се подпише заповедта, с която на учителите се отпускат по 100 лв. допълнително възнаграждение към заплатата за участието им в правене на тестове на учениците от 1 до 4 клас. Това съобщи пред bTV Юлиян Петров, председател на Синдикат Образование.

Резонно е да има възнаграждение, смята той.

"Учителите и директорите превъзмогнаха себе си и това, което не е част от професията им, и огромен процент се включиха в тестването. Учителите за пореден поеха чуждия товар, адмирации към доброволците", каза той, но уточни, че не навсякъде в България е било, както в столицата.

Петров добави, че тестовете са опровергали мнението на министъра на здравеопазването, че има голяма зараза в училищата.

Ден първи на тестване - 5 деца, 6 учители, трима персонал положителни

Ден първи на тестване - 5 деца, 6 учители, трима персонал положителни

Връщане на прогимназиален етап в клас - въпросът тепърва ще се обсъжда

Юлиян Петров уточни, че няма информация за оказван административен натиск към учителите, но добави, че думите на здравния министър, че това е призванието на учителя и няма идея да променя своята заповед, показа само неяснота към работата на всяко едно училище.

Теодора Куманова, доброволец от Медицинския университет в София, коментира, че децата са посрещнали с усмивки тестовете, не е имало дискомфорт, възприели са ги като игра, учителите са съдействали. Тя коментира и точността на тестовете за учениците, по думите й тестовете са точни, ако има отклонение, би било минимално.

Близо 60% от родителите на малки ученици са съгласни с тестването

Близо 60% от родителите на малки ученици са съгласни с тестването

Най-голямо желание за връщане на децата в клас има в София, най-слабо - в Монтана

Темата коментира и директорът на 51 СУ в София Асен Александров. "Проблемът беше, че тестовете се правят сутринта, учителите не бяха виждали тестове", каза той и се обърна към МОН дали не е можело да изпратят тестовете по-рано, за да може персоналът да ги види и да знае какво да прави. Заповедта дойде в понеделник, в последния момент, отбеляза директорът. Той обяви, че при в неговото училище не е имало учители, които са отказали да правят тестове. Директорът смята, че е по-добре, че не са правени тестовете в домашни условия. За да се уверят обаче в точността на тестовете, Александров поиска да се направи и следващият тест, за да се види дали е сигурна средата.