Не на ненужните кадри без реализация - това обещава да каже МОН на висшите учебни заведения с бъдещите си мерки.
След приемането на новия Закон за висшето образование просветното ведомство продължава работата си в този сектор.
Приоритет ще бъде моделът, по който ВУЗ-овете избират направленията, в които да се специализират, за да подготвят по-добри кадри, а се откажат от онези, в които имат лоши резултати и няма търсене на специалисти.
Стабилност, а не шок - цялата система ще бъде обхваната от промените поетапно, до 2020 г., обеща министър Меглена Кунева.
МОН ще подготви два списъка - със защитени и с приоритетни специалности, като защитените ще бъдат съгласувани и с работодателските организации.
Вече има яснота за част от приоритетните направления - техническите и инженерни специалности, педагогиките, аграрните, природните и компютърните науки. В тях са заети много ниски проценти от студентите у нас, а бизнесът има силна нужда от такива кадри. За тях ще има и целеви стипендии.
Новият модел ще доведе и до промени в план-приема на университетите - още тази година ще има орязване на места, особено за икономическите специалности, администрацията и бизнес управление.
Минимално намаление ще има за медицинските специалности. За сметка на това обаче няма да има ограничения за прием в нито един ВУЗ за информационни и компютърни науки.
Парите за висше образование няма да намалеят, уверява Кунева. Тя обеща скоро да е готова със законопроект, който да гарантира, че промяната на статута на даден университет няма да рестартира брояча на мандатите на неговия ректор.
Ще има и законопроект, който да отдели академичното управление от стопанско-финансовото. Очакват се и промени в акредитацията. Кунева планира да има и звено, което да следи изпълнението на всички образователни стратегии.
Инспекторатът към МОН има много работа в последните седмици, текат усилени проверки, заяви Кунева, като се обяви за строг контрол в повереното й ведомство.
Архангел
на 08.02.2017 в 16:12:15 #4Студенти има достатъчно А и защо да плащаме всички като така и така ще избягат в чужбина?! Да си плащат сами
sandiu
на 24.02.2016 в 12:30:25 #3С учителска заплата 600 лв. няма реформа, няма образование, няма нищо. Пръмова не е станала министър, за да прави реформа в образованието. Тя се набута на този пост защото има едни 1.3 млрд. европейски пари за "усвояване"
dachi
на 23.02.2016 в 17:12:40 #2Освен това на завършилите млади специалисти трябва да осигурите европейски условия на работа,ако искате да ги задържите тук!!!
Mithrandir
на 23.02.2016 в 13:43:54 #1В статията наброих 10 ЩЕ-та. Много приказки и обещания ... дайте да видим нещо реално.