Големият проблем при юридическото образование е изходът - ние нямаме единен държавен изпит. За това предупреди в сутрешния блок на БиТиВи бившият образователен министър и настоящ декан на Юридическия факултет на Софийския университет (СУ) проф. Даниел Вълчев.
Академичният съвет на СУ взе правилното решение по изключение да приемаме с оценките от Държавните зрелостни изпити (ДЗИ). За специалност Право решението не е окончателно, защото това е регулирана професия, обясни той.
Министерски съвет ще трябва да приеме постановление за промяна на наредбата и по изключение само за тази учебна година да приемаме с оценките от изпитите. По думите на проф. Вълчев повечето хора си задават въпроса няма ли този лесен вход в университета и в специалност Право да доведе до снижаване на качеството на юридическото образование?
Другите въпроси били не се ли нарушават правата на другите студенти, които се готвят за изпитите по история и по български език и литература. Отговорът на проф. Вълчев е, че не се нарушават правата на кандидат-студенти, които се готвят за изпитите, защото по-големият проблем е да завършиш, а не да влезеш в самия университет.
Юридическият факултет на СУ има много високи стандарти и много строги правила за студентите. Да се твърди, че ние ще намалим позитивния натиск студентите да учат, не ми се вижда реалистично. На финала при нас завършват около 80-85% от випуска, отчете проф. Вълчев. На адвокатските или магистратските изпити нашите студенти имат между 85-90% успеваемост на първите изпити. Ние се борим за това първо да има единен стандарт за изпити, а не да има тежки изпити, подчерта деканът.
Проф. Вълчев смята, че училището не е само, където да ти кажат колко е дълга река Нил. Училището е все повече място, където учителят те учи да правиш разлика между относимо и неотносимо, важно и неважно, добро и зло. Възпитателната функция на училището я няма в интернет, каза бившият образователен министър и настоя по-бързо да се върнат образователните занятия.
ТT
на 23.05.2020 в 10:28:58 #2"Проф. Вълчев смята, че училището не е само, където да ти кажат колко е дълга река Нил." Втората запетая е не просто излишна, а направо погрешна. Не се пише запетая при такива уточняващи наречия или частицата "не". "Иванчо дойде, когато му казахме." но "Иванчо дойде не когато му казахме." "Иванчо дойде точно когато му казахме."
xtino52
на 23.05.2020 в 09:48:18 #1проблемът е калпавия преподавателски състав, незаинтересован да създава мислещи юристи. Проблем е и логиката на учебната програма, ориентирана към придобиване на теоретични, а не практически знания. Проблем е и твърде голямата ангажираност на студентите със странични занимания, които не им позволяват да се съсредоточат върху ученето. И не на последно място проблем е постоянно менящите се закони и доктрини, което води до голяма разлика между наученото и реалността. Това са истинските проблеми. Другото е теория...