Големият проблем при юридическото образование е изходът - ние нямаме единен държавен изпит. За това предупреди в сутрешния блок на БиТиВи бившият образователен министър и настоящ декан на Юридическия факултет на Софийския университет (СУ) проф. Даниел Вълчев.

Академичният съвет на СУ взе правилното решение по изключение да приемаме с оценките от Държавните зрелостни изпити (ДЗИ). За специалност Право решението не е окончателно, защото това е регулирана професия, обясни той.

Министерски съвет ще трябва да приеме постановление за промяна на наредбата и по изключение само за тази учебна година да приемаме с оценките от изпитите. По думите на проф. Вълчев повечето хора си задават въпроса няма ли този лесен вход в университета и в специалност Право да доведе до снижаване на качеството на юридическото образование?

СУ приема нови студенти с оценките от матурите

СУ приема нови студенти с оценките от матурите

Кандидатстудентски изпити ще има само за две бакалавърски програми

Другите въпроси били не се ли нарушават правата на другите студенти, които се готвят за изпитите по история и по български език и литература. Отговорът на проф. Вълчев е, че не се нарушават правата на кандидат-студенти, които се готвят за изпитите, защото по-големият проблем е да завършиш, а не да влезеш в самия университет.

Юридическият факултет на СУ има много високи стандарти и много строги правила за студентите. Да се твърди, че ние ще намалим позитивния натиск студентите да учат, не ми се вижда реалистично. На финала при нас завършват около 80-85% от випуска, отчете проф. Вълчев. На адвокатските или магистратските изпити нашите студенти имат между 85-90% успеваемост на първите изпити. Ние се борим за това първо да има единен стандарт за изпити, а не да има тежки изпити, подчерта деканът.

Лозанов: Да не се превръща в практика оценяването само с матури за ВУЗ

Лозанов: Да не се превръща в практика оценяването само с матури за ВУЗ

Изисква се преоценка на висшето образование, убеден е той

Проф. Вълчев смята, че училището не е само, където да ти кажат колко е дълга река Нил. Училището е все повече място, където учителят те учи да правиш разлика между относимо и неотносимо, важно и неважно, добро и зло. Възпитателната функция на училището я няма в интернет, каза бившият образователен министър и настоя по-бързо да се върнат образователните занятия.

Без Вапцаров, Талев и Димов в матурата

Без Вапцаров, Талев и Димов в матурата

12 клас се явяват на 1 и 3 юни, седмокласниците - на 15 и 17 юни