На срочен трудов договор е всеки десети учител в община Хасково, съобщи БНР.
По информация на Регионалното управление на образованието в учебните заведения в общината (без детските градини) работят 1002-ма педагози.
От тях 114 са на срочни договори. От тези 114 учители, 25 са назначени за срок, по-малък от една година. Това е нарушение на трудовото законодателство.
Една от причините за срочните договори е, че директорите пестят от бюджета си. Мнението на педагозите е, че така ги държат в послушание до следващото преназначение.
Според учителката по биология от село Конуш Байсие Мустафа подобно отношение на работодателя говори много.
"Втората година съм назначена пак за една година, пак с временен трудов договор. Това ми подсказа един вид, че краят ми се вижда, защото за втора година те назначават с временен трудов договор", смята Мустафа.
Според омбудсмана Мая Манолова срочните договори са проблем. Тя изтъкна, че в Закона има определени правила в кои случаи може да се сключи временен трудов договор.
"Аз ще поискам своевременно среща с министъра на образованието, за да поставя този проблем, който засега е установен в община Хасково, който може би съществува и на други места и който се изразява в нарушение от страна на директорите на училища на трудовото законодателство", заяви Манолова.