АИКБ приветства намерението за ограничаване на студения резерв.
В своя позиция от Асоциацията заявяват, че искат да поощрят усилията на отговорните фактори за управление на енергетиката и към пълното премахване на модела "студен резерв", без той да бъде заменян с други, непазарни механизми, дори и с временен характер.
Те посочват, че приоритети са поддържане на сигурността на енергийните доставки, повишаване на конкурентоспособността и енергия на достъпни цени. Това според тях се гарантира чрез Европейския целеви модел, който се основава на интегрирани краткосрочни пазари на базата на имплицитно разпределение на капацитетите с един алгоритъм чрез двата пазарни сегмента: единен пазар "ден напред" (SDAC) и единен пазар "в рамките на деня" (SIDC).
От АИКБ напомнят, че страната ни е стартирала локален пазар "ден напред" през януари 2016 г. чрез българския борсов оператор "Българска независима енергийна борса", като част от пазарното обединение MRC. Поради липсата на обща граница с него обаче той функционира в изолиран режим.
От Асоциацията заявяват, че ЕСО и БНЕБ са пълноправни членове на SDAC обединението, но още не са опериращи страни - това обаче ще се промени при финализиране на пазарното обединение с Румъния, която е част от 4М МС.
В позицията се посочва, че след срещите между преносните оператори и пазарните оператори на България и Румъния - ЕСО, БНЕБ, Transelectrica и Opcom, официално стартира Локален проект за пазарно обединение на двете пазарни зони, ръководен от ЕСО, и с детайлно определена пътна карта, според която се очаква пазарното обединение реално да функционира до края на 2020 г.
От АИКБ напомнят, че България е стартирала локален пазар "в рамките на деня" през април 2018 г. с обособен сегмент на БНЕБ. Чрез реализирането на проекта LIP 15, който беше част от втората вълна на пазарното обединение на пазарите "в рамките на деня", ЕСО и БНЕБ са оперативни страни от 19 ноември 2019 г., като българската пазарна зона стана част от единния пазар "в рамките на деня" SIDC посредством българо-румънската граница, посочва се в становището.
Според Асоциацията е достатъчно да се вложат нужните усилия за финализиране на пълноценната електроенергийна интеграция на страната ни към единния електроенергиен европейски пазар. Те смятат, че това е постижимодо края на 2020 г. и практически обезсмисля всякакви варианти за непазарно разходване на обществен финансов ресурс за поддържане на студен резерв.
Единният интегриран пазар ще позволи непрекъсната трансгранична търговия с електроенергия, висока ликвидност при конкурентни условия и ефективно използване на ресурсите за производство на електроенергия, обезпечавайки енергийните системи при съществено намалена необходимост от поддържането на резерви с присъщите им разходи, изтъкват от АИКБ.
Те заключават, че не е достатъчно студеният резерв да се "премести" от топлоелектроцентрали, свързвани с Доган или Ковачки, към държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Те са категорични, че трябва да се прекрати ненужното оскъпяване на сметките за електроенергия на хората и предприятията за заплащането на "студен резерв".