Европа няма проблем с нашите централи, по-скоро има проблем с добива на въглища. Това заяви пред БНТ изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов.
Той поясни, че Европа иска да посочим краен срок, в който ще преустановим работата с въглища. По ред причини, във връзка със Зелената сделка и новите икономически модели до 2050 г., които предвиждат да сме нулево емисионна икономика, трябва да направим така, че да не се замърсява околната среда, подчерта Николов.
Според него планът до 2038-2040 г. позволява плавен преход да се финансират проекти като парогазовата централа в Маришкия басейн. Газта се приема като преходно гориво към възобновяемите източници.
Директорът на БЕХ припомни, че че освен Плана за развитие, има и план за Старозагорския регион. По негови думи парогазовата централа е добър вариант, но той лично би инвестирал в София и "Топлофикация София".
Николов обясни, че по този начин ще бъдат намалени загубите за пренасяне на енергията към от Маришкия басейн към София, ще се намали цената на тока, но и дружеството ще може да придобие повече ликвидност и да изплати дълговете си.
Парогазовата централа в Маришкия басейн ще бъде на конкурентен принцип, ще се състезават частни субекти, които да я изградят и да получат финансиране за пускането ѝ в експлоатация, посочи той.
Николов обясни, че цената на електроенергията е висока, защото има дефицит на работата в региона. Според него трябва да се мисли за съханение на енергията, но и за други базови мощности като ядрените централи.
"Не може да си позволим да не плащаме на доставчиците на газ, защото има дефицит. Дългът към "Булгаргаз" е над 100 млн. лв., а към нас е 714 млн. без лихвите", отбеляза той относно задълженията на "Топлофикация София".
vladimir-mladenov
на 18.10.2021 в 19:43:37 #3Аз обаче имам друг въпрос? Всички искат да спират ТЕЦ-овете заради СО2 който се изхвърля в атмосферата. Да обаче последните един два месеца се оказва че тоя газ се използва при производството на един куп неща. Защо вместо да го изхвърляме в атмосферата, не го складираме и продаваме където е нужен?
vladimir-mladenov
на 18.10.2021 в 19:34:47 #2Ами газ откъде? Вижте какво става с газ в момента. Газ у нас няма и трябва да се внася. Откъде ще я внесем?
oktavian
на 18.10.2021 в 08:33:51 #1grainis, Съгласен съм напълно с теб! Има и други биотехнологии на същия принцип за интензивен добив на друг вид биомаса, които усвояват карбоновите емисии, като в последствие тази биомаса се използва за добив на биогаз и чрез когенерация се произвеждат електрическа и топлинна енергия.Полученият шлам пък се използва за наторяване. Големият проблем обаче е некадърността на сегашните управляващи да оценят предимствата на биотехнологиите.Те са крайно неспособни да предприемат каквито и да са решителни действия в тази посока.Предпочитат традиционните, елементарни решения с които ни оставят енергийно зависими, като по този начин бягат от отговорност!