Премиерът Бойко Борисов пристигна в Атина, където заедно с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис ще участва във финализирането на процеса, при който "Булгартрансгаз" става равнопоставен акционер в проекта за терминал за втечнен природен газ край Александруполис.

В гръцката столица двамата премиери ще присъстват на официалната церемония по подписване на договора между изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов и Асимина-Елени Копелузу - основен акционер в "Газтрейд" С.А. - проектното дружество, което ще реализира терминала за втечнен природен газ до Александруполис.

Българският министър-председател ще обсъди с премиера на Гърция и развитието на кризата с коронавируса, както и актуални въпроси от европейския дневен ред. Във фокуса на разговора им ще бъде и темата за бъдещето на Западните Балкани.

Подписването на днешното споразумение ще позволи България да се възползва в пълна степен от новите възможности, които доставките на втечнен природен газ предлагат.

"Булгартрансгаз" купува 20% от от акциите на газовия терминал в Гърция

"Булгартрансгаз" купува 20% от от акциите на газовия терминал в Гърция

Българското дружество ще резервира до 500 млн. куб. м. втечнен газ годишно за период от 3 до 5 г.

В началото на годината "Булгартрансгаз" сключи предварителен договор за закупуването на 20% от акционерния капитал на "Газтрейд" С.А. След като днес документите бъдат финализирани, страната ни ще има реално участие в проекта и принос за възможността втечнен природен газ да бъде доставян от различни източници, включително от САЩ, Катар, Израел.

От правителството посочват, че участието на България в проекта е стратегически важно за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки за целия регион.

Терминалът край Александруполис ще бъде второто съоръжение за втечнен природен газ в региона, след този в Ревитуса, Гърция, до което България има достъп. Ще бъде изграден високотехнологичен плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ. Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция е 6,1 млрд. м³ годишно, а капацитетът за съхранение е 170 хил. м³ втечнен природен газ. Очаква се търговската експлоатация на съоръжението да стартира до края на 2022 г.

Борисов ни хвали пред САЩ: Върнахме се на газовата карта

Борисов ни хвали пред САЩ: Върнахме се на газовата карта

Във военното сътрудничество отношенията ни били най-безпроблемни

Проектът допринася за реализиране на цялостната концепция за Газов хъб "Балкан", която предвижда чрез изграждане на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа.

Въпросният проект е определен от ЕК за проект от "общ интерес" за страните членки и се осъществява съгласно приоритетите за изграждане на единен взаимосвързан общоевропейски енергиен пазар. Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона, като интерконектора Гърция-България и разширението на подземното газово хранилище "Чирен".