"Надяваме се скоро вторият сондаж за разширяването капацитета на газохранилището в Чирен да влезе в експлоатация ... Дори и към днешна дата колегите от Булгартрансгаз вече са стартирали разговори с колегите от "Сокар" за бъдещи доставки над тези 1 млрд. куб. м. , които вече са контрактирани." Това каза заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков, който представи приоритетните енергийни проекти по време на 12-та годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции в България 2017 г".
В експозето си Станков отбеляза, че енергийната инфраструктура е структуроопределяща за развитието на Европейския енергиен съюз, в чиято основа стои проблема с осигуряването на сигурност на доставките. Така той визира мерките, реализирани в предходния мандата на правителството на Бойко Борисов, свързани със създаването на нова и модернизирането на съществуващата газопреносна инфраструктура. Така едно от важните постижения е приключването на първия интерконектор и връзката ни с Румъния.
Така следваща на дневен ред е интерконекторната връзка с Гърция - "врата на Европа с Южния газов коридор". "Имайки предвид важността на проекта, това, което предвиждаме е да имаме възможност да изберем компания, която да изпълнява проекта и през следващата година да започнем фактическото изграждане", заяви той. Станков отбеляза важността на връзката и предвид съществуващия договор на Булгаргаз с "Азеригаз", които трябва да започнат доставки в рамките на 1 млрд. куб. м. от 2020 г. По думите му това е конкретната дата, от която се планува интерконекторът да е въведен в експлоатация.
"По-важно е, че дори и към днешна дата колегите от Булгартрансгаз вече са стартирали разговори с колегите от "Сокар" за бъдещи доставки над тези 1 млрд. куб. м. , които вече са контрактирани. Естествено интерконекторът ни с Гърция няма да бъде само врата на Европа към Южния газов коридор", изтъкна той.
Станков изтъкна още, че има създадена работна група във връзка с изграждането на LNG Терминал в Александруполис, в която колеги от Български енергиен холдинг, съвместно с колеги от министерството и от проектната компания заседават. "Обсъждаме възможност за инвестиция на Българския енергиен холдинг в проектната компания. Това означава, че интерконекторът ще бъде и възможна врата за доставки през LNG терминала за България".
По отношение на интерконекторът с Турция, Станков обяви, че сме приключили с предпроектните проучвания, подали сме конкретно избрано трасе. Също така е приключила и първата фаза, свързана с грантовото финансиране на българо-сръбския интерконектор. Подписан е и меморандум за разбирателство, в който е разписан как продължава оттук нататък изграждането му.
"Само чрез интерконекторите няма да бъде достатъчно да завършим идеята за развитие на газов хъб "Балкан", който вече е признат и от ЕК. Има отпуснати 900 хиляди евро за Булгартрансгаз за предпроектни проучвания на газовия хъб. Над 100 млн. евро бяха инвестирани в модернизиране на инфраструктурата - модернизация и изграждане на новите компресорни станции - Странджа, Лозенец, Ихтиман и Петрич, както и разширението на газохранилището в Чирен.
Към момента, вторият сондаж, направен за увеличаване капацитета на газ от газохранилището търпи 72 часови проби и се надяваме скоро да бъде въведен в експлоатация. Един газов хъб няма как да съществува без налично газово хранилище и то в достатъчно големи размери, за да съхранява количества газ от различни доставчици", обясни той.
Серго Посеркин
на 15.06.2017 в 18:16:16 #1Каков е тоа Сокар бе гадове? Мы не знаем в Россия да има накаков Сокар. Требуем да са зима газ только от Россия от Газпром! Дерзайте!