България върви в правилната посока при изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви пред БГНЕС председателят на "Булатом" Богомил Манчев. Той припомни, че вече имаме пътна карта за строителството на двата блока.

Манчев отчете, че има решение на парламента и Министерския съвет, определена е компанията, която ще е собственик - "Нови мощности Козлодуй", осигурени са 1,5 млрд. лв., за да стартират проектите, включително и ОВОС за 8-ми блок.

Той обясни, че остава да се наеме консултант по техническите въпроси и консултант по ЗУТ, както го изисква законът, а също и правен консултант, с който да се уточни по какъв договор ще се строи атомната централа.

"Но какъвто и да е договорът, в него има специален раздел "ядрена щета" и не са много правните компании в Европа, които разбират от това нещо", поясни Манчев. Важно било да се наеме и банката, която да синдикира средствата.

Манчев заяви, че не е разбрал от посочените от енергийния министър 14 млрд. долара каква е цената на ЕРС контрактора, нито къде е цената на собственика.

Светло бъдеще за ядрената енергетика искат и очакват от Българския атомен форум

Светло бъдеще за ядрената енергетика искат и очакват от Българския атомен форум

Приоритет за БУЛАТОМ е изграждането на нови ядрени мощности

"Казаха, че струва 14 млрд. , но кое струва 14 млрд. долара? Те са две различни неща", посочи той и даде образен пример: "Като нарисувате една ограда - всичко вътре се прави от ЕРС контрактора. Извън оградата го прави собственикът. Така наречената цена на собственика може да достигне 40% от цената на ЕРС контрактора. Трябва да е ясно каква е цената на централата. Това са двете цени, които я определят".

По негови думи участието на български фирми в изграждането на 7-ми и 8-ми блок е неминуемо. Само от страна на доставчика трябвало да се включат 80-100 фирми. "Това са 14 000 души, 1000 инженери. От страна на собственика трябва да работят 350 души инженерно-технически консултанти. Най-малко 50-60 души по ЗУТ, които да контролират целия проект, и още около 600 консултанти", пизчисли Манчев и добави, че самият състав на дружеството трябва да има най-малко около 200 души персонал.

Според него има голямо неразбиране от инвестиционна политика.

Хората, които в момента експлоатират АЕЦ "Козлодуй", нямат опит в изграждането на атомната централа, изтъкна той и допълни: "В инвестиционната част много отдавна не сме правили нещо, за да кажем, че имаме инвестиционни хора. Тях трябва да създадем".

Опозицията се изказа за национално предателство с новите блокове на АЕЦ Козлодуй

Опозицията се изказа за национално предателство с новите блокове на АЕЦ Козлодуй

Дебат в зала за новите блокове на АЕЦ Козлодуй

Шефът на "Булатом" бе категоричен, че площадката в Белене има 100% бъдеще. По негови думи най-ценното в Европа е да имаш лицензирана ядрена площадка.

"Държавата може да стартира когато пожелае - и сега, и след 5 години - процедура по избор на технология, както направиха чехите. Ще се състезават "Уестингхаус", ЕдФ и южнокорейците и който даде най-доброто предложение, с него ще развиваме проекта", коментира той.

Манчев отбеляза, че от момента на стартирането и избора на технологията ще минат десет години. Дотогава би трябвало страната да е напреднала със 7-ми блок.

Той призова тази процедура да се стартира до няколко години.

Според него, ако имаме правителство, то може в края на мандата си да стартира процедурата за избор на технология на площадка "Белене", така че да не се отслабва темпото по правенето на 7-ми и 8-ми блок.

Зелена светлина за преговори за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Зелена светлина за преговори за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Първо ще се осигури финансиране, ще се подпише договор и ще се уточнят всички клаузи по изграждането на двата блока