Министерство на енергетиката и "Булгаргаз" са дали цялата искана документация на прокуратурата. Това стана ясно от коментар на служебния министър на енергетиката Росен Христов пред БНТ, във връзка с обвиненията за длъжностни престъпления срещу предшественика му Александър Николов, бившия зам.-министър Даниел Николов и ексшефа на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.
Христов няма наблюдения, че обвиненията срещу политици идват преди избори, а всеки трябва да спазва законите.
Решението да се спре плащането към "Газпром" е изцяло на предишното правителство, каза той и даде като пример Гърция, Германия и Унгария, коит продължават да купуват руски газ.
По думите му сме продължили да купуваме руски газ, но през посредници. Сега за всяка тръжна процедура се иска сертификат за произход, за да в сигурна държавата ни, че не купува руски газ. Важно е български средства да не отиват за финансиране на войната, подчерта Христов.
Едва 5% от закупения газ от предишния кабинет е чрез търгове, останалото количество е осигурено с пряко договаряне. Избраните търговци са подбрани по непрозрачен начин, според него. Предишният министър на енергетиката системно е вземал решения, без да са одобрени от Министерския съвет.
Енергийният министър не изключи да има още обвиняеми за спирането на договора с "Газпром". Не е направено нищо, за да се осигури алтернатива на руския газ от предходния кабинет, по мнението му. Христов поясни, че не е вярно и твърдението на предходната власт, че сме купували най-евтиния газ.
За 2023 г. доставките на газ са осигурени, подчерта енергийният министър. България става фактор в търговията и доставките на газ, категоричен бе той. Страната ни става ключов партньор при доставките на газ.
"Булгаргаз" е стабилизиран, стана ясно още от коментара на на Росен Христов.
Той смята, че няма да допуснем санкции срещу Кремъл в сферата на ядрена енергетика, защото с такава мярка само ще одраскаме Русия, но пък ще съсипе българската енергетика. Затова страната ни предоставя данни на ЕК, за да не пострада европейска страна.