Конкретната задача на договора с турската компания "Боташ" беше справяне с енергийната криза в България, която произтичаше от спирането на вноса на руския газ. Това обясни бившият служебен енергиен министър Росен Христов в кабинета на Гълъб Донев в студиото на БТВ.

Целта на договора беше България да стане независима от руския газ, обясни той и добави, че страната ни можела да внася неруския газ само с танкери, които обаче се нуждаят от терминали като тези в Турция.

Според Христов само "Боташ" е бил решението на проблема с енергийната криза в България 2022/2023 г. Той посочи, че тогава България е имала доставка от 7 танкера с неруски газ, като "Боташ" е дала само единия си терминал, но като цяло компанията обяснила, че нямало право да дава достъп до терминалите на трети страни и това било политическо решение в Турция, но правила изключение, за да спаси България от енергийната криза, по думите на бившия министър.

Депутатите не искат референдум за лева, но ще слушат за "Боташ"

Депутатите не искат референдум за лева, но ще слушат за "Боташ"

"Възраждане" готви мотивите за оставката на Киселова

Росен Христов напомни, че българската делегация, която е трябвало да преговаря с турската страна за достъп до терминалите, е водена от президента Румен Радев, който е разговарял с турския си колега Реджеп Ердоган и е дадено разрешение на "Боташ" да преговаря с българската страна за договор за достъп до терминалите.

Това е направено само за България, изтъкна Росен Христов и напомни, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също е била в Турция и е искала достъп до терминалите, но получила отказ.

Росен Христов заяви, че негов подпис няма в нито един документ за "Боташ", а в дъното на договора седи подписът на Деница Златева, тогавашен шеф на "Булгаргаз".

На въпрос дали наистина България плаща по милион на ден и това е одобрено от Росен Христов в качеството му на министър, той първоначално заяви, че не сме плащали по милион на ден, но след това отказа ясно да заяви, че тези пари не се плащат.

Дебатът за Боташ: "Ала-бала-портокала", заплахи за съдебно преследване и право в затворническата килия

Дебатът за Боташ: "Ала-бала-портокала", заплахи за съдебно преследване и право в затворническата килия

Високо напрежение в пленарната зала заради изслушванията по договора с турската газова компания "Боташ"

Отново Христов каза, че договорът не се използва в момента и напомни за подписания между България, Унгария, Словакия и Румъния Меморандум STRING, който е имал за цел доставките между четирите държави да се повиши, като на подписването на договора са присъствали представители на Азербайджан, както и самият президент Радев.

Росен Христов коментира изказването на Делян Добрев, че реално вкарваме руски газ през Гърция, като заяви, че на "Булгаргаз" все още е забранено да внася руски газ и трябва да му се разреши да внася, за да не е в толкова лоша пазарна позиция.

Има начин договорът да е печеливш - ако започнем да доставяме на Европа газ или ако се предоговори. Може да се предоговори, защото е дългосрочен - за 10 години. Ще се предоговори, ако решим какво искаме дългосрочно, дали ще внасяме или няма да внасяме руския газ, коментира бившият служебен енергиен министър.

Христов обясни още, че е станал министър в кабинета на Гълъб Донев след редица разговори с президента Румен Радев, след което е поканен да стане министър с оглед неговия опит в сферата. Той обясни, че от години работил в сектор "Енергетика". Препоръчали са го редица хора в индустрията, добави той. 

ПП: Договорът с "Боташ" е подписа без да е видян

ПП: Договорът с "Боташ" е подписа без да е видян

Един служебен кабинет задължи България с млрд. лв. 4 за години