Отказахме се от сигурния газ, за да гоним дивото. Това заяви пред Нова телевизия икономистът Георги Ангелов за договорения един танкер от седем с втечнен газ.
Според него е трябвало да запазим капацитет и да вземем танкерите. Дори е трябвало да вземем повече газ и при излишък да го продадем.
Газът всяка седмица поскъпва с 50 евро, предупреди Ангелов. Турция има пет терминала, посочи той.
Руският газ поскъпна с 2000%, сметнал е икономистът. Отоплението на газ тази зима няма да е алтернатива. Трябваше да вземем танкерите, беше глупост да ги откажем, категоричен бе той.
Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията смята, че не сме си свършили работата, за да си подсигурим доставките на газ. Според него трябва да се търсят дългосрочни договори за доставки на втечнен газ.
Той предлага да се комбинираме с Гърция и Румъния за по-големи доставки.
Цената на природния газ от Русия е най-висока, обясни Владимиров. Това е така, защото руските доставки са несигурни.
Припомняме, природният газ поскъпна рекордно с 60% през август и стигна цена от 297,89 лв./MWh (около 152 евро/MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Тогава регулаторът обясни, че основната причина за високия ръст на цената за август е повишената цена на природния газ в резултат на агресията на Русия в Украйна.
halo
на 23.08.2022 в 11:30:41 #24От "Газпром" --> никога вече!
mоnkey
на 22.08.2022 в 17:24:09 #23Газпром бил неизбежен каза днес министърът на енергетиката. След като служебният кабинет отказа 6 от 7-те танкера, които щяха да нормализират част от доставките се оказа, че сме в "неизбежност" и още по-неизбежно трябва да се обърнем към Газпром. Очевидно българското правителство иска да върне България към руската енергийна зависимост - нещо, за което предупредихме нееднократно. Вместо да се защитава националният ни интерес се търси начин как отново България да бъде направена зависима от волята на Путин. Газпром не е просто доставчик на газ. Това е геополитически инструмент за влияние на Путин. Газпром не е евтин доставчик - справка Унгария, която в момента плаща повече от България за газ (при единствен доставчик Русия, а Орбан най-близък приятел на Путин). Ние също ще получаваме скъп газ, с неоценимата подкрепа на служебния кабинет. Газпром не е надежден доставчик - газът спира и тръгва тогава, когато Путин реши - справка Франция, Италия и Германия, на които Газпром спря газа, когато Путин им нареди. Няма никакъв смисъл да се връщат доставките на газ от Русия. България има достатъчно опции да получава газ, стига правителството да има желанието да го вземе. А цената няма да е по-висока от тази на Газпром. Какво не направи правителството: - Не резервира слотове от гръцкия терминал, въпреки че капацитетът му бе удвоен и възможност за резервиране имаше (и още има); - Не постигна договореност с Турция за доставки и пренос; - Вместо да форсира гръцката връзка ни показа абсурдни снимки, с които опита да докаже, че е недовършена; - Не запази слотове за ноември и декември никъде, за да се гарантират нужните количества газ; - Не подготви план за компенсиране на битовите потребители и бизнеса за високите цени на газа. По този начин кабинетът не просто не работи за българския национален интерес, а обслужва този на Путин - да продължи България да бъде енергийно зависима от Русия, а с това да се прости и с геополитическата си независимост.
bravebg
на 22.08.2022 в 17:23:56 #22n-a-zkOUbxqr на 22.08.2022 в 17:00:09 Bloomberg и CBS измислени сайтове
Ако имаше резултати от алтернативните източници Щолц нямаше да се моли да увеличават притока на газ, Германия нямаше всяка година да увеличава милиардното си потребление на газ и да инвестира в Сверен поток 2.....
Русия се бие с втората по големина армия в Европа, разбира се че ще има и щети..... не знам как реши, че войната ще е 5 дни.... може да свърши за толкова ако украинците се предадат.... ако се бият до последния украинец може и години да продължи... тяхна си работа.... аз мога да коментирам единствено фактологията, решенията са си техни...
mоnkey
на 22.08.2022 в 17:23:45 #21Гръцкият премиер разби на пух и прах оправданията, че нямало слотове за да се разтоварят седемта карга на Ревитуса, като напомни, че по време на правителството на Петков са постигнали съгласие България да може да ползва терминала при изгодни условия. Има и капацитети, и желание, от гръцка страна. За времето на служебното правителство е нямало никакво желание да се възползват от тази договорка. За тях бе по-важно да не приемат офертата на Шениер. Клети, клети случайно попаднали във властта министри, премиери, президенти. Елементарни лъжци.
bravebg
на 22.08.2022 в 16:48:28 #20n-a-zkOUbxqr на 22.08.2022 в 15:55:07 ти верно почваш да ми приличаш на слабоумен..... никой и нищо не защитавам - излагам факти! Колко са пристрастни към Русия Bloomberg, CBS и още един куп специализирани финансови анализатори от Запада можеш сам да си отговориш: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-11/russian-ruble-surpasses-brazilian-real-as-world-s-best-currency https://www.cbsnews.com/news/russia-ukraine-ruble-currency-russian-economy-sanctioms-2022/ Всичко, което излагам е получено като информация и фактология основно от западни икономисти, анализатори, теоретици, военни специалисти, геополитици, професори, преподаватели в реномирани университети и т.н. просто не от масовите медии, които обслужват интереси. Мантрата с алтернативните източници е смешна.... нито индустрията е готова за алтернативни източници (последната глупост с водорода ли беше от канадците?), нито самото производство на енергия чрез алтернативни източници е готово да посрещне изискванията на индустрията, нито инфраструктурата на енргопреносната мрежа.... ще са необходими минимум 5 години, изобщо да може да се очаква някакъв резултат.... Ами аз винаги се опитвам да акцентирам и да провокирам дискусия с някой, как той вижда работещи решения за ЕС.... за съжаление винаги се намира някой кратунчо като теб, дето почва да обяснява, че не трябва да мислим за себе си ами да мислим как да направим мръсно на Русия и да търпим кризи и рецесии...... и дори и това приемам за интересна дискусия, въпросът е че ние не правим мръсно на Русия..... войната им върви по план, икономиката им има проблеми, но нищо сериозно, дори и геполитиката им тръгна - като изключим САЩ, ЕС и Япония всички останали запазват доста добри отношения с тях..... Не търси проблема в мен.... ако играят България и Франция и те ни смазват.... аз няма как да кажа, че играем добре.... няма как да не търся причините защо играем зле и защо на противника му се получава или поне не успяваме да го заплашим достатъчно..... самозаблуждението е голяма болест...
philip-georgiev
на 22.08.2022 в 16:25:08 #19Всичко върви по план. Булгаристанците ще мръзнат зимата. Колкото повече пукнат толкова по добре, за тея които дърпат конците.
ivan-koichev
на 22.08.2022 в 16:11:53 #18Досега руснаците са спечелили от износ 130 млрд долара повече от миналата година, а са изнесли значително по малко продукция.
bravebg
на 22.08.2022 в 15:09:37 #17n-a-zkOUbxqr на 22.08.2022 в 13:53:00 -Курса на рублата е по международни котировки и е почти еднакъв на всеки един международен пазар в света от Ню Йорк до Токио - "най-добре представящата се валута през годината" - икономически факт потвърден от всички финансови анализатори -Рубли купуват Индия, Китай, Унгария, Германия и всички държави, които продължават да пазаруват от Русия и дори искат още повече количества.... някой от тях може да не купуват рубли директно, но е достатъчно, че Газпромбанк след като получи еврово плащане веднага на международните пазари продава това евро и търси рубли. А международния пазар неможеш да го излъжеш - търсенето на нещо, повишава неговата цена... - руският макдоналдс отчете сериозни печалби първите месеци, единствения им проблем е липсата на пържени картофи, но мисля че в Сочи сега се договориха с Турците да им доставят - чисто икономически, дори и без картофите едни пари вместо в американския Макдоналдс останаха в Русия, че дори и провал да беше, пак парите не са отишли в САЩ, ами са си пазарували нещо друго руско за ядене вместо Макдоналдс, с което са стимулирали собствената си икономика - хранителна криза и повишаване на цени на храни в Русия няма със сигурност - ресурсите ги продават на по-ниска цена на Индия и Китай, тъй като те са посредник, който препродава на пазарна цена - елементарна търговска схема от както свят светува.... текущите подпазарни цени на които продават са в пъти по-големи от цените, които бяха преди войната.... - в BRICS само Китай били сериозна икономика? Ти слабоумен ли си? Всички от BRICS са в G20! Включително и още сигурно 5 държави от G20, които сега не са част от BRICS, обмислят сериозно да се включат или поне със сигурност, държат на добрите си икономически отношения с Русия. - Без Суфт и Виза могат да пазаруват в държавите от BRICS + Турция със сигурност, отделно могат да ползват и китайската алтернатива на Виза и с нея могат да плащат включително и в България. - за новия айфон не знам, никога не съм се интересувал от тая подигравка с телефоните.... за Самсунг не съм сигурен също, но съм сигурен че нямат проблем с никоя от останалите топ марки - Xiaomi, Huawei, Oppo, Vivo, Realme.... - В Украйна имат вече два АЕЦ-а под техен контрол (включително най-големия в Европа), въглища, стомана, металургични предприятия, корабостроителници, важни търговски пристанища и т.н. Глупости пишеш ти, най-вероятно заради промития ти мозък..... но това се случва, когато не си се научил да извличаш и проверяваш информацията, която получаваш.... идиокрация в действие....
maria-ivanova
на 22.08.2022 в 15:00:31 #16Ние имаме активен договор с Газпром до края на годината, с фиксирани цени и никой не е поискал цената по него да се увеличи, а да се превалутира в рубловата равностойност. Единствено трябва нашите "умни" политици да попитат как другите от ЕС извършват плащането. И да го правим и ние по същият начин.
bravebg
на 22.08.2022 в 13:39:22 #15mоnkey на 22.08.2022 в 12:36:49 Съвсем примерно ги дадох тези неща... ако трябва да сме изчерпателни, то си е сериозен анализ по всяка точка ... - рублата е във връхна точка от много години благодарение на санкциите, - инфлацията им е съвсем минимална, лихвения им процент спадна на нива преди войната - санкциите всъщност задържаха капитали, които по принцип излизат за Европа и САЩ (туризъм, реклама, бизнес) - изтеглянето на международните компании осигури ниша за локалния бизнес - всички санкции върху ресурси (газ, нефт) на практика повишиха глобално цените и Русия си докара по-голяма печалба и като относителна и като абсолютна стойност, при по-малко реално реално продадено количество ресурс. - успяха да консолидират сериозни сили около тях в геополитическо отношение чрез BRICS, с доста сериозен хоризонт за разширение (държавите от Африка, Индонезия, Пакистан, ОАЕ, Турция, Иран, Аржентина, Венецуела и т.н.) - на SPIEF успяха да направят доста сериозни икономически връзки и алтернативни.. - спирането на SWIFT, Visa и Mastercard на практика им осигури бизнес за локалните решения, които ги имаха готови и от всяка транзакция и превод таксите вместо в запада си остават в Русия - Донбас и превзетите територии им осигуряват нови възможности (енергетика, промишленост, земеделие, транспорт) - и т.н. и т.н. Не казвам, че санкциите нямат никакъв ефект: - автомобилния бизнес сериозно пострада и трудно намират алтернатива - за марковите дрехи също трудно се намира алтернатива - туристическите и самолетни компании пострадаха сериозно Имат си проблеми, просто те не са толкова ключови, масови и екзистенциални (по пирамидата на Маслоу)... отделно, че те работят проактивно за РЕШАВАНЕ на проблемите, за разлика от нас, които със всеки пакет санкции все повече си задълбочаваме проблемите...
mоnkey
на 22.08.2022 в 12:36:49 #14а рейтинга... вдигна си го, но ще трябва още да догонва Ким Чен от сев.корея
ivan-koichev
на 22.08.2022 в 12:29:58 #13Санкциите спомагат ли на Русия във възстановяването на завзетите от нея територии? Спомагат ли за повече хуманитарни помощи от страна на Русия към тези територии? Евро ориентираната ни журналистика информира ли ни какво става в завзетите от Русия територии? Примерно в Мариупол, там криминалистите дето работят назначени ли са от "окупанта" или са същите назначени от режима на Зеленски?
mоnkey
на 22.08.2022 в 12:27:07 #12Мда, те кремълските манипулатори даже твърдят, че санкциите им помагат да си изградят собствени производства, да не зависят от западни технологии и русия да си е самодостатъчна. С което още повече се изолира от запада и може да стане лесна плячка на китай от изтока. Не съм съгласен че "Путин се отърва от олигарсите" Тепърва ще бере ядове с обеднели и прогонени олигарси.
bravebg
на 22.08.2022 в 11:47:41 #11mоnkey на 22.08.2022 в 11:36:14 бих се съгласил с теб, ако имахме на разположение работещи санкции (истински, санкциониращи тях), на които те не могат да отговорят.... това е работещо ако санкционираш Иран, Сирия, Куба, Афганистан..... в случая обаче сме прекалено зависими от прекалено много и то все ключови неща (газ, нефт, жито, слънчоглед, торове.....) те дори не са почнали истинска санкционна политика спрямо нас, не са почнали да отговарят с всичките лостове, които имат... толкова малко им вредим към момента.... да не кажа и че им помагаме (Путин се отърва от олигарсите и си вдигна рейтинга)...
mоnkey
на 22.08.2022 в 11:36:14 #10bravebg съгласен с такова разумно мнение (с моя добавка че санкциите не трябва да спират, а да се задълбочават)
bravebg
на 22.08.2022 в 11:32:23 #9mоnkey на 22.08.2022 в 11:26:13 за мен решението (единственото възможно) е на 100% дипломация, но от позициите към днешна дата компромисите ще бъдат много сериозни.... и с всеки ден, с който закъсняваме ще става все по-зле - все по-трудно ще се преговаря и все повече отстъпки ще трябва да се правят....
mоnkey
на 22.08.2022 в 11:26:13 #8питах за твоето мнение и то в сегашно време
bravebg
на 22.08.2022 в 11:23:30 #7mоnkey на 22.08.2022 в 11:07:56 Според мен ЕС и НАТО грешат с политиката с Русия от много години.... колкото по-назад се връщаме толкова повече лостове имаше да се предотврати тая агресия изцяло и всички да са доволни, колкото повече упорстваме да отговаряме на агресията с агресия (независимо дали говорим за икономическа или чисто военна агресия), толкова по-зле ще става.... темата е доста комплексна и обширна.... общо взето професор Мершаймър и реализмът/неореализмът обясняват доста добре ситуацията - препоръчвам ти ако не да четеш, поне да си пуснеш някое клипче в тубата....
mоnkey
на 22.08.2022 в 11:07:56 #6bravebg викаш санкциите не спират войната, вредят на европа и малко на русия Та как според теб трябва да реагира ЕС и НАТО на руската агресия
bravebg
на 22.08.2022 в 11:07:16 #5volume на 22.08.2022 в 10:46:33 Нищо няма да постигнеш с тази реципрочност.... само ще прецакаш Сърбия, Унгария и другите крайни получатели на газа минаващ през България..... към момента дори Украйна не си позволява да слага допълнителни транзитни такси или да спира газопренасянето.... напротив, дори искаха допълнително да се увеличат обемите през тръбите, които са под техен контрол....