Единственият шанс да заработи украинската АЕЦ в Хмелник е България. Това заяви пред bTV бившият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов.

Реакторите били съвместими, аа единият блок е готов на около 80%.

Според Николов до три години оборудването може да бъде приведено в годност.

По негови думи реакторите са в отлично състояние.

Продажбата на оборудването не е краят на българската атомна енергетика, подчерта Николов и припомни, че през 2013 г. е било изчислено, че тогава АЕЦ "Белене" ще струва 10,5 млрд. евро.

Започнахме преговорите с Украйна за оборудването за АЕЦ "Белене"

Започнахме преговорите с Украйна за оборудването за АЕЦ "Белене"

Киев се интересува и от възможностите за доставка през България на втечнен природен газ

Тя не може да бъде построена, защото елементите трябва да се построят от Русия, посочи той.

България трябвало да поиска гаранции за тежките ядрени процеси, а тези гаранции се давали от производителите. Ние не можем да получим тези гаранции", обясни Николов.

Той заяви, че Украйна е притисната от българското правителство, тъй като трябва да купи цялото оборудване. Въпреки че страната няма пари, можело да използва европейски или американски фондове.

Сигурен съм, че ако ползва американски, САЩ ще се позоват на бъдещото споразумение и това ще е шанс да започнем седми блок на АЕЦ "Козлодуй", допълни Валентин Николов.

ЕК не вижда пречки България да продаде ядрено оборудване на Украйна

ЕК не вижда пречки България да продаде ядрено оборудване на Украйна

Киев може да използва пакета "Макрофинансова помощ+" за закупуването му

Припомняме, преди дни депутати от ГЕРБ, ДПС и ПП/ДБ внесоха в Народното събрание проект на решение, с което предлагат оборудването за АЕЦ "Белене" да бъде продадено на Украйна.

Парламентът възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или с негов представител за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене". Тези преговори трябва да се проведат в рамките на 60 дни.

Проектът "Белене" беше част от 30-годишната стратегия на служебния министър на енергетиката Росен Христов, който и на тръгване от МС призова следващото правителство да предприеме стъпки по неговото размразяване. Служебният кабинет на Гълъб Донев даде заявка, че има намерение на възобнови проекта за строителство на втора централа в България.

80-те години на миналия век, но замразен през 1990 година. Всички опити за продължаване на проекта са неуспешни, въпреки че дори беше включен в т.нар. Голям шлем на президента Георги Първанов.

През 2012 г., по време на първото правителство на Бойко Борисов, бе наложен и мораториум върху него след определението, дадено му лично от Бойко Борисов, "един гьол", струващ 800 млн.лв.

През юни 2018 година Народното събрание обаче размрази официално 30-годишния проект.

Предлагат да продадем на реакторите на "Белене" на Украйна

Предлагат да продадем на реакторите на "Белене" на Украйна

Българският енергиен министър трябва да започне преговори след решение на Народното събрание