В близкото десетилетие няма да настъпи сериозен обрат, който да доведе до затваряне на българските мощности.
Това каза в интервю за News.bg Владимир Уручев, евродепутат от групата на Европейската народна партия и член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика по повод Референтния документ за най-добри налични техники за големите горивни инсталации (LCP BREF), който е част от цялостната реформа на ЕС за търговията с емисии, целящ ограничаване количествата серен диоксид, живак и азотни окиси, изхвърляни в атмосферата.
Уручев бе категоричен, че не може да се говори от днес за утре за подобно ограничение във въглищната енергетика, което да доведе до закриване на централите и на минния добив. "Напротив смятам, че това, което се разглежда в Европейския парламент и в европейските институции, което предстои да бъде финализирано, е относно политиката на ЕС след 2020 г. Към момента това е продължаване на сегашната политика", категоричен бе той. По думите му борбата за намаляване на вредните емисиите минава през въвеждане на нови технологии.
Според Уручев рано или късно ще настъпи момент, в който постоянните искания на страната ни за дерогации и повече квоти, ще станат неприемливи дори за самите нас.
"Така че ще трябва да се мине през нови технологии, да се направят централите по-ефективни, да се въведат технологии, които да се борят с проблема. Тези технологии в момента се развиват в ЕС", коментира Уручев. Така страната ни ще трябва да работи съвместно със страните, които имат подобен проблем, сред които Полша, Чехия, Германия, Гърция.
Евродепутатът обясни, че страната ни получава признание за това, че е член на ЕС чрез дерогациите и облекченията в европейското законодателство, но тази солидарност няма да е вечна. Така пътят за справяне на страната ни с все по-високите изисквания на ЕС по отношение на емисиите въглероден двуокис е свързан с по-активното ни участието в проекти, както и иницииране на собствени такива. Уручев отбеляза още, че страната ни стои много добре по отношение на политиката, разгръщана в специално създаващия се фонд за модернизация на енергетиката.
" от целия този фонд за проекти, които да се реализират в страната. Просто ще трябва да се възползваме от тези възможности. Още повече, че там грантовата част е много сериозна и достига 60%", коментира още евродепутатът Владимир Уручев.
Още по темата в интервюто на Десислава Антова с Владимир Уручев.
Comon Sense
на 21.03.2017 в 14:15:10 #1Държава с независима и силна енергетика, може да е силна във всичко. Толкова ли е трудно политици и управляващи да разберат това толкова простичко правило? И колко пъти това трябва да им се напомня - директно, или индиректно.