Техническо е възможно България да влезе в Еврозоната на 1 юли 2024 г. дотолкова, доколкото ако правим една проста сметка - друг е въпросът, че я правим без кръчмар.

Това заяви пред News.bg Любомир Дацов, член на Фискалния съвет на България и бивш заместник-министър на финансите в правителствата на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев по повод отлагане приемането на България в Еврозоната от 1 януари 2024 г. занапред във времето. Припомняме, че след като официално се отказахме от датата 1 януари 2024 г., служебният финансов министър Росица Велкова каза, че България може да се опита да влезе в Еврозоната на 1 юли 2024 г.

Велкова колебливо предлага 1 юли, за да не загубим целта Еврозона

Велкова колебливо предлага 1 юли, за да не загубим целта Еврозона

Служебният кабинет ще внесе редовен бюджет щом 49-ото НС започне работа

Дацов обясни, че причината България да не влезе в Еврозоната от 1 януари 2024 г. е, че политическите преговори, които се водеха, бяха саботирани от нежеланието на повечето български политици да предприемат и да вземат решения. Да се надяваме, че това е временно отлагане, защото става въпрос за 4 проектозакона, които не бяха приети от старото 48-о Народно събрание, а това са изисквания, за да може България да бъде поканена в Еврозоната, особено законът за БНБ, който гарантира независимостта на банката пред изискванията на Европейската централна банка. Абсолютно основен закон, но не стигна времето за тези четири закона, обясни Дацов.

"Еврозоната не е клуб и ние сме задължени по договора, който сме подписали, влизайки в ЕС да положим всички усилия, така че да отговорим на тези критерии", посочи икономистът.

Той се надява след предсрочните парламентарни избори на 2 април да бъде сформиран бързо парламент и дори да се забави избирането на правителството, законопроектите да бъде изчистени и инфлацията да намалее значително, за да отговаряме и по този критерии. Ситуацията с инфлацията е достатъчно екстремна и за нито една страна в Европа това не е нормално състояние. Има фактори, които отлагат просто отлагат нещата, но не отместват пътя на България, отбеляза Дацов.

Радев критикува за "опит за влизане в Еврозоната през задния вход"

Радев критикува за "опит за влизане в Еврозоната през задния вход"

Сегашната инфлация се дължи на предишни грешни управленски решения според президента

Той поясни, че след 2 април, ако в рамките на две седмици бъде сформирано Народно събрание, до края на април да започне да работи, може в първите две седмици на май при сформирането на комисиите четирите законопроекта, да бъдат приети. Де факто някъде в средата на месец май тези закони могат да бъдат окончателно проекти и на 1 юни България да изпрати искане за конвергентен доклад и да влезем в процедурата за отчитане, разясни Дацов каква е процедурата, за да може България да влезе в Еврозоната от 1 юли 2024 г.

"Напълно това е възможно (България да влезе в Еврозоната през юли 2024 г. - б.р.), но друг е въпросът защо трябваше отново по български всичко да вършим в последния момент или да даваме сигнали, че не разбираме какво правим. Нека да кажем, че проблемът с четворната коалиция на последното редовно правителство на Кирил Петков и политиката, която те водеха на големи дефицити, е огромен проблем и беше по-голям проблем, който овладяха служебните правителства. Проблемите със структурните неща в бюджета продължават да остават и те скоро няма да бъдат като предизвикателство и ако не бъде променена политиката, за тази година ще говорим за дефицити в бюджета в рамките на 6% при максимални 3%. Едно от нещата, които април-май месец трябва да видим е така наречената конвергентна програма на бюджета", акцентира Любомир Дацов.

Според него ще бъде много важно хората да следят какви ще бъдат ангажиментите на политическите партии по време на предизборната кампания. "Лафове от типа "ще ви вдигнем пенсиите, доходите" изобщо не важат, а много ясно трябва да се види какви ще бъдат ангажиментите, политиките и да се гарантира, че бюджетът ще бъде с нормален дефицит от 3%, макар че нормалният дефицит е под 2%, а не 3%. Всеки, който каже какви мерки, как ще го направи, за да стабилизира публичните финанси ще бъде онзи, на който може да му се има доверие - независимо дали ще ни се харесат мерките", коментира Дацов.

Той смята, че трябва хората да гледат не какво им разправят политиците, че искат да им дадат, а каква е реалността и на какво са готови политиците да им дадат.

Пеканов разочарован: Някой продаде мача за еврото

Пеканов разочарован: Някой продаде мача за еврото

Заради Народното събрание България не отговаря на 2 от 5-те критерия за влизане в еврозоната

Любомир Дацов обаче не е доволен от скоростта, която върви България, но пък "толкова можем". "Не всички ученици са отличници, но важно е да завършат", изрази се метафорично той и добави, че в България има партии, които се възползват от човешката глупост. Както виждаме има поне две-три партии, които имат шансове отново да бъдат в парламента, които спекулират със страховете на хората, а после с емоциите, отбеляза икономистът.

Дацов посочи, че ако се замислим партиите и политиците са доста по-рационални от една голяма част от хората, независимо, че си мислят, че са по-умни от политиците. Винаги се появява някои в живота, който да яхне страховете на хората, да засили краските и да се възползва от тях. Поради липса на образование и сантимент са против и анти определен вид политика.

Политиците, които се появяват, се опитат и да засилят страховете на групата за еврото, но самите хора трябва да проявят разум и да си зададат естествения въпрос - от 2000-та година има евро в България. "Какви ни ги разправят и ни плашат, че ще пропаднем, пък ще им плащаме? Явно, че това не е истина, но стига да си зададеш въпроса. Абе как така ще стане инфлацията да скочи два пъти само, защото ще се смени еврото с лева и няма досегашното евро да се нарича лев, а евро само по себе си. Като се зададат тези елементарни въпроси, дори да нямаш образование и да не си видял свят, елементарната здрава логика те води до това, че няма нищо страшно, нито е проблем", увери Дацов.

Той и не вижда обаче да има "мигрантска вълна" от западните държави към България, а непрекъснато някои се опитва да се изнесе от България, защото на Запад е по-добре. Дават ли си сметка политиците как над 1 млн. българи избират да живеят в западните страни, сънародниците ни не се сеща да се върнат обратно в България, но едновременно те имат огромните проблеми и трябва да копират нашия начин на живот, заключи Любомир Дацов в защитна теза за еврото.

Любомир Дацов: Три закона ни делят от Еврозоната

Любомир Дацов: Три закона ни делят от Еврозоната

Има реален шанс да се направи изключение за България