Въпросът с поемането на нов дълг от 8 милиарда евро за три години да бъде разгледан в Съвета за тристранно сътрудничество, настояват от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Според работодателите дълговата политика пряко засяга приходите и разходите на хазната, както и състоянието на фискалния резерв, които са елементи от бюджетната политика. Тя от своя страна е предмет на разглеждане от социалните партньори.

"От обществените дебати стана ясно, че редица въпроси във връзка с проектозакона за тези облигации остават неизяснени, като например какво е състоянието на фискалния резерв, какви суми се очаква да се възстановят в него от дадени заеми на фонд и банка, какви суми са разплатени с кредитори от началото на годината, каква е средносрочната програма за управление на държавния дълг, какви са целите и икономически и юридически основанията и от там - това ли трябва да е размера на новия дълг, при какви условия като срок, лихва и комисионни се очаква да бъде пласиран, как е направен избора на банки - посредници и дали са необходими посредници и др.п.", се посочва в изявление на асоциацията.

Работодателите настояват още тристранният съвет да разгледа и пенсионната реформа.

Според УС на АИКБ четири са важните въпроси за работодателите, свързани с пенсионната реформа: запазване на данъчно-осигурителната тежест; запазване на тристълбовата структура на осигурителната система, в това число и задължителния характер на капиталовия стълб; увеличаване на възрастта за пенсиониране за всички категории труд с по-ускорена стъпка от предлаганата от МТСП и ограничаване на ранното пенсиониране; ограничаване на злоупотребите и подобряване на работата при определянето и отпускането на пенсиите за инвалидност и медицинската експертиза на работоспособността.

Също така от асоциацията настояват да се преразгледат проектите, с които страната ни ще кандидатства пред Брюксел за финансиране по т.нар. план "Юнкер".

Единодушно в АИКБ е мнението, че предложените от българска страна проекти не съответстват на критериите на плана. Ръководството на АИКБ намира за целесъобразно проектите да бъдат дискутирани в подходящ формат, като например във формата на участниците в работната група за разработване на Споразумението за партньорство на Република България 2014-2020 г.