След двугодишен застой Китай отново съсредоточава усилията си да повиши статута на юана в световната финансова система, пише Bloomberg.
Централната банка и правителството предприемат редица инициативи, като: пускането на нова фаза на международна платежна система с удължено работно време; улесняване на отпускането на заеми в юани от чуждестранни кредитори, с което се улесняват чуждите инвестиции в китайски акции и облигации; подновяване на възможността за инвеститори от континентален Китай да купуват чуждестранни активи с юани (тя беше замразена от 2015 г.).
Юанът държеше рекордните 2.8% от глобалните разплащания преди 3 години, но заради репресиите спрямо изходящите потоци след девалвацията през 2015 г., делът му се сви до 1.7% през април 2018 г.
Подкрепени от нарастващите валутни резерви в Китай и ниската волатилност, китайските власти отново се връщат към целта на Си Дзинпин за по-голяма роля на Пекин в глобалното финансиране.
Отслабващите опасения спрямо юана ще засилят използването му в глобалните разплащания
"Със сигурност валутата ще се използва по-често при трансгранични преводи през тази година. Обменният курс ще бъде повлиян повече от световните финансови пазари. Чуждестранните инвеститори също ще станат по-важен двигател за облигациите в континентален Китай", обяснява Джи Тианхе, стратег в BNP Paribas, отговарящ за лихвите и търговията с чуждестранна валута в Китай.
Настоящата сила на юана, който постигна най-голямото си рали от десетилетие през първото тримесечие, даде възможност на политиците да разхлабят ограниченията за изходящите потоци.
Валутните резерви на Китай, които са най-големите в света, се увеличиха само за 3 месеца от началото на миналата година, докато търсенето на юани в чужбина показва известни признаци на повишаване.
Депозитите в юани в Хонконг се увеличиха най-много от 2011 г. насам през април, според официални данни.
Изграждане на връзки
Наред с други мерки, един дългосрочен проект също може да помогне за засилване на ролята на юана. Точно такава е Инициативата "Един пояс, един път", чиято цел е задълбочаване на икономическите връзки със страните от Евразия и отвъд.
"Търговията и инвестициите в рамките на Инициативата "Един пояс, един път" определено ще увеличат валутните потоци между Китай и другите участващи страни", посочи Бен Юен, инвестиционен директор на базираната в Хонконг BOCHK Asset Management.
Скоростта на усилията за разширяване на ролята на юана остава в плен на доверието на инвеститорите. По-стръмно покачване на долара, който току-що изпрати седма поредна седмица на печалби, може да поднови загрижеността си за обезценяването на юана.
Пазарът на акции остава застой, въпреки че индексът MSCI добавя местни акции, а нарастващите корпоративни просрочия се събират на пазара на облигации в страната.
Засега чуждестранните фондове изглеждат възходящо настроени към китайските активи, купувайки рекорден брой акции през миналия месец, като освен това се очертават като доминираща сила в държавния дълг.
Въпреки че юанът е паднал с 2.6% спрямо долара от върховите си стойности през март, има минимална загриженост за евентуално излизане от контрол - едномесечната скрита волатилност е близо до 5-месечно дъно.
Условията са перфектни за китайските власти, за да направят нови стъпки, с които да засилят глобалното си влияние. Сред тях са улесняване на купуването на китайски облигации от чужди граждани, както и облекчаването на местните инвеститори да купуват повече чужди активи.
"Интернационализирането на юана ще бъде естествена стъпка, която правителството да предприеме сега", каза МК Танг, старши икономист за Китай в Goldman Sachs Group.
hmmm
на 06.06.2018 в 08:25:38 #4долърът е отсвирен от редица държави в сделките помежду им, има китайска световна банка, даже англичаните си напъхаха резервите там, въпреки протестите на американците. няма стига, целият вътре.
karamazov
на 06.06.2018 в 07:26:11 #3Я стига вече с тия откачени и безпочвени коментари! В коя национална банка по света, без китайската, доларът не е ОСНОВНАТА РЕЗЕРВНА ВАЛУТА?В коя?Ако доларът нищо не струва, то защо всички държави и банки по целия свят не го отсвирят, както е с руската рубла например?Тъпи ли са всички държави? Аман от тролове наивници!
hmmm
на 06.06.2018 в 06:53:01 #2доларът нищо не струва, китайците още не са го махнали именно по тази причина. малоумни грантояди като карамаза долу се радват на центчета, но китайската игра е друга - понеже зеленото няма покритие от дълга (който в една част също е изкупен от китайците)си купуват американски заводи и фабрики и с ниският курс на юана го правят разпространен и в основната кошница от валути навсякъде, дори ЕС си държи резервите една трета в юани. Дори дженерал електрик е китайски вече.
karamazov
на 05.06.2018 в 18:13:21 #1Дубрютрю отново драска простотии.Доларът в момента е най-стабилната валута и е основата на валутните резерви НА ВСИЧКИ СТРАНИ В СВЕТА БЕЗ НИТО ЕДНО ИЗКЛЮЧЕНИЕ.Без нито едно! Стойността на долара спрямо всички валути нарастна значително, особено спрямо еврото.В Русия доларът е цар.Путин не е.Да кажеш, че доларът нищо не струва вече означава, че си изключително тъп!