За служебното правителство приоритет е провеждането на честни и прозрачни избори, както и запазване на финансовата стабилност на страната. Това каза на брифинг финансовият министър Людмила Петкова.

До 30 октомври средносрочния структурен план и бюджета трябва да бъдат одобрени от МС.

Кабинетът не смята да определя средносрочния план за следващите 4 години, стана ясно от коментара ѝ. Той трябва да бъде изготвен от редовна власт. Друг вариант е по него да има консенсус от партиите и тогава да бъде изготвен. Същият казус стои и около това кои политики да бъдат заложени в него. Според финансист номер едно не трябва да се дублират политики с ПВУ и европейските програми. Тя припомни, че Народното събрание не е дало мандат на служебния кабинет да преговаря с ЕК по енергийните приоритети. Освен това днес КСНС е излязъл с решение за 2,5% от БВП за отбрана, което изисква дебат с партиите за сметка на кои реформи ще са тези пари.

Що се отнася до бюджета за следващата година, Петкова каза, че в него няма политически контекст. Законодателни решение от последните 3 години влияят върху природната и разходната част. В МФ са направили анализ за последните 3 години. Около 5-6 милиарда лева са приходите от данъци въпреки намалените ставки.

Проходите от неданъчни приходи имат спад, стана ясно от думите на Людмила Петкова. От европейски средства и ПВУ има променлива тенденция на намаление и увеличение. По отношение на разходите има значителен ръст. Най-много са харчовете за персонал, за пенсии, издръжка, социални и здравни осигурителни плащания.

Мартин Владимиров не вижда воля за приемане на реформите по ПВУ

Мартин Владимиров не вижда воля за приемане на реформите по ПВУ

1.4 млрд. лева по Механизма за справедлив преход, които следва да бъдат използвани за осигуряване на нови работни места

Ръстът на разходите чувствително изпреварва ръста на приходите. Трудно може да се направи ръст на приходите за 2025 г., стана ясно от думите на Людмила Петкова. Разходите се очаква да бъдат 18,1 милиарда лева повече спрямо настоящата година. 46,9% от всички разходи са разходите за пенсии и персонал. Това не са параметри на бюджета, поясни финансовият министър.

Възможни са различни комбинации от приходи и разходи в зависимост от политиките, които ще бъдат избрани, поясни Петкова. Тя отново настоя политиците да дадат мандат на служебния кабинет да преговаря ПВУ в глава "Енергетика". Иначе загубите ще са в размер на милиарди левове.

Стана ясно, че България ще представи бюджет с 3% дефицит. Людмила Петкова има увереност, че разговор с партиите ще има, тъй като темата е била поставена на КСНС. Винаги има решение, оптимист е финансовият министър.

Не само връщаме пари по ПВУ, но и застрашаваме критериите за Еврозоната

Не само връщаме пари по ПВУ, но и застрашаваме критериите за Еврозоната

Министър Людмила Петкова предупреди за този възможен сценарий след заседанието на МС