През изминалата седмица се появи съобщение на Министерския съвет (МС) за решение, с което възстановява по бюджета на Министерството на финансите (МФ) 172 млн. лева. Макар операцията да изглежда рутинна в рамките на бюджетната практика, сумата е достатъчно голяма и по тази причина зададохме на финансовото ведомство следните няколко въпроса:

1. За какви конкретно дейности са били предназначени тези средства?

2. Какви са причините те да се възстановяват:

  • дейностите, за които са били предназначени, не са били извършени (ако да - защо);
  • намерени са други източници за финансиране на дейностите, за които са били предназначени тези пари (ако да - какви източници);
  • парите са дадени заемообразно и сега се възстановяват?

3. Как Министерството на финансите смята да се разпореди с възстановените средства:

  • ще ги ползва за финансиране на други разходи на министерството (ако да - какви);
  • ще ги включи в общия баланс на държавния бюджет като приход, намаляващ дефицита?
Лекуваме симптомите на инфлацията с пожарникарски мерки

Лекуваме симптомите на инфлацията с пожарникарски мерки

Продуктите не поскъпнали чак толкова, колкото потребителят усеща

От финансовото Министерство получихме следните отговори:

"С ПМС № 496 от 29 декември 2022 г. са одобрени допълнителни разходи в размер 172 млн. лв. по бюджета на Министерството на финансите. Средствата са за финансиране на фискални антиинфлационни мерки, като с тях през 2023 г. могат да се извършват разходи от съответните бюджетни организации и/или да се предоставят трансфери за съответните бюджетни организации чрез централния бюджет, или чрез бюджета на Министерството на финансите. В тези случаи средствата се прехвърлят от сметката за чужди средства по банковата бюджетна сметка на Министерството на финансите в Българската народна банка.

През 2023 г. средствата са изразходвани за изпълнение на следните дейности:

  • Постановление № 10 на Министерския съвет от 25.01.2023 г. за изменение и допълнение на нормативни актове - 73 000 000 лв. за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за пътуване, предвидени в нормативни актове за определени категории пътници;
  • Постановление № 11 на Министерския съвет от 25.01.2023 г. за прилагане на политиката по чл. 1, ал. 5, т. 13.4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. - 27 000 000 лв. за субсидиране на превоз на пътниците по междуселищни автобусни линии, извън тези по §4, ал. 1 и 2 от Заключителните разпоредби на Закона за автомобилните превози;
  • В изпълнение на Решение № 269 на Министерския съвет от 2023 г. за одобряване на финансиране на държавното обществено осигуряване за 2023 г. - средства в размер на 72 000 000 лв. за еднократно изплащане на допълнителна сума в размер на 70 лв. на пенсионери, които получават пенсия без добавки и компенсации към нея до линията на бедност 504 лв., включително за месец април 2023 г. По този начин, във връзка с инфлационното нарастване на цените в резултат на високите цени на енергоносителите, бяха подпомогнати около 1 милион пенсионери за великденските празници.
Питат бизнеса дали е доволен от енергийните компенсации

Питат бизнеса дали е доволен от енергийните компенсации

За да се анализира резултатът от мерките и да могат те да бъдат усъвършенствани

Във връзка с изпълнението на тези ангажименти, МС е одобрил възстановяване на средства в размер на 172 000 000 лв. по бюджета на Министерството на финансите за 2023 г."

От отговора се разбира, че от Министерството на финансите хазната е взела едни пари за антикризисни мерки и сега му ги възстановява. Както се казва - "взел Кольо, дал Кольо". Няма отговор обаче на въпроса как финансовото ведомство смята да се разпореди с възстановените му 172 млн. лева. Явно от там смятат, че това би трябвало да се подразбира на база на досегашната практика и на установените бюджетни процедури. Само че, това са специфични сфери, известни само на служителите на Министерството на финансите и на хората, които са се занимавали с бюджет дълго време, и то през изминалите няколко години. Защото и самите процедури се променят. Друга възможна причина за липсата на отговор по въпроса как Министерството на финансите ще се разпореди с върнатите му 172 млн. лева е от там да се преценили, че това не е работа на широката публика. Само че, тези 172 млн. лева са бюджетни пари. С други думи, това са пари на данъкоплатците и те имат право да са искат информация за това как хазната се разпорежда с тях.

Властта обещава подкрепа на всички нива за производителите на храни

Властта обещава подкрепа на всички нива за производителите на храни

Смесени екипи на МФ и МЗХ следят за ценообразуването от фермата до магазина