Разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) разкрива, че Министерство на здравеопазването (МЗ) е разпределило 1,2 млн. китайски маски с компрометирано качество между хора на първа линия в борбата с COVID-19.
В края на месец март 2020 министърът на здравеопазването сключи два договора с Китай за доставка на близо 3 млн. бр. защитни маски и 50 броя респираторни апарата на обща стойност 4,6 млн. евро. Производители на маските са китайските компании RYZUR и HANGZHOU.
Още преди сключването на договорите с Китай в медиите излизат публикации, че компанията RYZUR е доставила на различни държави дефектни маски, които не осигуряват посоченото ниво на защита срещу заразяване с COVID-19. Няколко държави, сред които Нидерландия и Испания, връщат маските обратно в Китай, други задължават производителя да посочи на етикета действителното ниво на защита. Канада изрично декларира, че маските представляват риск за здравето на работещите на първа линия и няма да бъдат предоставяни на такива хора. Въпреки това, в договорите, сключени от България липсва изрична защитна клауза за купувача в случай на доставка на дефектни маски и приложимото право е китайското, чиито конкретни норми са неизвестни, обясняват от АКФ.
Те посочват, че един от анализите на тези маски - RYZUR, модел KN95B, китайски стандарт GB2626-2006, европейски стандарт EN 149:2001 + A1:2009, извършен от американска лаборатория е общодостъпен - публикуван на сайта на лабораторията в началото на май 2020 г. Резултатите показват, че нивото на филтрация на анализираните 10 маски е между 27 % и 33,9 % вместо записаните в документацията на производителя 99,ф2 %. Именно такива били маските, закупени по първия договор с Китай.
В тази връзка от директорът на АКФ Бойко Станкушев пита какви мерки е предприела България за защита на правата на купувача по договорите за доставка и тествала ли е България маските от същия вид и производител, доставени у нас преди да ги раздаде.
Няколко месеца по-късно от здравното министерство отговарят, че при тях не е постъпвала информация за доставени маски с компрометирано качество, но маските на RYZUR били тествани в Лабораторията по вирусология към Биологическия факултет на Софийски университет и заключението е, че "предпазват 100 % от вируси с големината на SARS-CoV-2."
От АФК обаче твърдят, че тестването включвало само една маска от общо 1,2 млн., получени в 5 отделни пратки, което правило тестването непредставително.
В протокола не се описва утвърден научен метод за изследване. Самата Лаборатория по вирусология не е акредитирана от Изпълнителна агенция "Българска служба по акредитация" - единственият орган в Република България, който има право да извършва акредитация на органи за оценяване на съответствието.
В крайна сметка методът на изследване и акредитацията на лабораторията се оказват без значение, защото тестваната маска не е вида, закупен от България, за който има данни за компрометирано качество, посочват още от АКФ.
От протокола ставало ясно, че единствената тестваната маска е RYZUR, зелена на цвят, отговаряща на европейски стандарт EN 14683:2019+AC. Такива маски обаче не са закупени от България. Единствените закупени маски RYZUR са модел KN95B, китайски стандарт GB2626-2006, европейски стандарт EN 149:2001 + A1:2009.
От анализираната информация по случая излиза следното:
- България е закупила маски, при наличие на общоизвестна информация за проблемно качество.
- В договора не са предвидени конкретни компенсаторни клаузи за купувача, в случай на дефект, а приложимото към договора право е неизвестно за българската страна.
- България не е поискала никакви последващи защитни мерки, като преетикиране, намаление на цената, връщане на количества.
- Няма данни за бракувани количества маски.
- Нито една от получените в 5 пратки 1,2 млн. маски RYZUR, реално не е тествана.
- Цялото количество маски е раздадено и използвано от работещи на първа линия срещу COVID-19 лица.
- Няма данни ползвателите да са уведомени за възможните рискове за здравето им.
В тази връзка АКФ пита защо не са тествани маските, за които самото министерство признава, че вероятно са компрометирани, защо въпреки това те са раздадени, застрашено ли е здравето на хората на първа линия, уведомени ли са ползвателите, че маските не осигуряват посоченото ниво защита и представляват риск за здравето и безопасността на медицинските работници на първа линия.
Призоваваме компетентните органи да проверят защо не е положена дължимата грижа за здравето на българските медици, така както това е направено за здравето на медиците в Канада, Испания, Нидерландия и останалите държави, поучили дефектни маски", заявява Бойко Станкушев, директор на АКФ и допълва, че "с цел избягване на подобни практики в бъдеще и като израз на мисията си да съдейства на институциите, АКФ ще внесе сигнал до прокуратурата и ще предостави цялата информация, с която разполага."
Припомняме, на 17 април пристигна първата пратка със 568 000 маски от Китай, след като в началото на месеца правителството ни реши, че ще купи медикаменти за лечение на коронавирус именно от азиатската страна.