Въведени по начина, по който го направи Министерството на здравеопазването (МЗ), електронните рецепти няма да намалят употребата на антибиотици. Това стана ясно от позиция на Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Лекарите са против това да става по неправилен начин. 204 230 електронни рецепти от 16 октомври до 30 октомври са издадени. 14164 са анулираните рецепти.
Оказва се, че за 2 години, откакто функционират електронните рецепти, са издадени 44 000 рецепти, а само 1000 са отчетените с отпуснати по тях медикаменти, според данни на БЛС.
Припомняме, че въвеждането на задължително изписване с електронни рецепти на антибиотиците и лекарствата за лечение на диабет и антибактериалните медикаменти за системна употреба от 16 октомври предизвика и затруднения, както и негативни реакции.
Всички трудности са разбираеми за нас, каза Маджаров. Около 70% от лекарите нямат възможност да издават електронни рецепти, тъй като не са регистрирани като лечебни заведения. Същото се отнася и за мобилното приложение за издаването на електронни рецепти. Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България (СЕСПА) не работи за антибиотици, подчерта председателят на БЛС.
От 3380 аптеки само 2938 са имали достъп до Националната здравноинформационна система (НЗИС), стана ясно от думите на Маджаров. Какво се случва с останалите, питат от съсловната организация. У нас няма проследимост на лекарствата, подчерта той. По думите му пациентите искат да съществуват двете възможности за отпускане на лекарства- електронно и с хартия. Маджаров изтъкна, че само в Естония има забрана за хартиените рецепти. Защо ни се случва това, защо натискът е само върху българските лекари, попита той. Затова съвсем конструктивно БЛС настоява да може да се издават и двата варианта на рецепти. От съюза не вярват в контрола в момента.
Ако не бъдат чути, от БЛС ще търсят правата си в съда. Проблемът не е в съществуването на двата варианта. Няма контрол защо аптеките не изпълняват електронни рецепти, според съсловната организация.
Пациентът винаги е бил в центъра на контрола, подчерта доктор Николай Брънзалов.