"Личните лекари нормално поставят по 1,2 млн. ваксини преди да има Ковид-19. Те познават тези деца от самото им раждане и би било редно те да ги поставят. Обаче тук има едно голямо неудобство - че ваксината не е еднодозова. В едно флаконче има 10. Не може личният лекар да отвори един флакон и да изхвърли дози. Детските ваксини ще бъдат поставени, където ще има екип и вероятността да се съберат 10 деца и да им бъдат поставени препаратите, е голяма", уточни медикът.
Това заяви заместник-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов в студиото на "Денят ON AIR" на Bulgaria ON AIR.
Според него ситуацията би била съвсем друга, ако сме разполагали с еднодозови ваксини.
За страничните реакции след ваксинацията при децата той каза, че не се различават от тези при възрастните.
Припомняме, че първите дози ваксини за деца под 11 години пристигнаха днес у нас, в три пункта в София, Пловдив и Велико Търново, а след това ще бъдат разпределени към цялата страна. Очаква се указанията за начина, по който ще се прилагат, да бъдат публикувани днес от здравното министерство. Децата ще се ваксинират в присъствието на педиатър и това ще става на няколко места в страната, тоест няма да се случва във всеки пункт, както за възрастните. От Столичната болница "Света Анна" вече съобщиха, че записването за поставяне на ваксини е започнало като първата възможна дата е 30 декември.
Д-р Брънзалов коментира цялостната ваксинация срещу коронавирус, като отбеляза, че сме на последно място в Европа по ваксинация, както и че проблемите ни с имунизацията са огромни.
"В момента има основно търсене на бустерни дози. Тези, които си поставиха ваксините, активно ни търсят. Не знам дали неимунизираните ще приемат факта, че така или иначе сега това е единственото оръжие за борба с пандемията в целия свят", изтъкна събеседникът.
Заместник-председателят на БЛС коментира и дали трябва да изчакаме с имунизацията, ако титърът на антителата ни е висок.
"Титърът на антителата няма особено значение, освен ако не е много висок. Няма да се получи никаква бурна реакция след поставянето на ваксината, просто тя ще бъде безполезна. Титърът на антителата не е на 100% показателен дали пациентът е с активен имунитет спрямо заболяването", обясни той.
Специалистът посъветва всички, които имат много висок титър, да изчакат малко и да се срещнат с лекар, за да обсъдят ситуацията.
По думите му, в България в момента липсват мерки срещу Ковид-19.
"В България почти никакви мерки няма. Тези, които се вземаха като мерки на политическо ниво, не бяха спазвани. Категорично съм против тежки рестриктивни мерки. Отбелязваме спад в заболеваемостта, но високата смъртност у нас е огромен проблем", завърши медикът.
Tong
на 21.12.2021 в 12:47:59 #2"В България почти никакви мерки няма. Тези, които се вземаха като мерки на политическо ниво, не бяха спазвани. Категорично съм против тежки рестриктивни мерки. Отбелязваме спад в заболеваемостта, но високата смъртност у нас е огромен проблем" ============= Ако правилно разбирам, Брънзалов намеква, че наблюдаваме един почти естествен ход на преминаване на вируса през нашето население, без особена намеса в разпространението му (без да броим формални заповеди, които масово не се спазваха/т), с което до голяма степен съм съгласен. "Категорично" казва и че това е безмислено. И стига до високата смъртност. Тук дяволът е в детайлите - трябва много ясно да се направи анализ от специалисти (не математици по възможност, освен като помощници, а от мултидисциплинарен екип от лекари) и ясно да се определи каква точно е смъртността по периоди; по хора, групирани по различни показатели като възраст, здравен статус, населено място и др.); общо и др. Защото иначе просто си говорим общи приказки. И след това вече да се мисли за мерки. А че това не е единственото оръжие за борба с пандемията (доколкото има такава според дефиницията за пандемия преди декември 2019 г.), го знаят и малките деца.
GolaVoda
на 20.12.2021 в 23:52:55 #1"Не знам дали неимунизираните ще приемат факта, че така или иначе сега това е единственото оръжие за борба с пандемията в целия свят"