Следващата вълна след Covid ще е от туберкулоза. Рязко се увеличават болните с туберкулоза. Това съобщи пулмологът д-р Стела Денчева, управител на болницата за пневмо-фтизиатрични заболявания "Д-р Трейман", известна като Белодробната болница във Велико Търново пред БНР.

По време на обявената пандемия от коронавирус болниците нямат средства за нормално съществуване, затова не финансират и не провеждат скринингови програми за откриване на туберкулоза. По думите на д-р Денчева, белодробните болници не срещат за това подкрепа и от Министерството на здравеопазването.

Ново лечение на туберкулоза намалява приема на хапчета с две трети

Ново лечение на туберкулоза намалява приема на хапчета с две трети

А също така намалява и цената

Средногодишно във Великотърновска област се откриват поне по 40 болни с туберкулоза. В началото на Covid вълната случаите рязко намаляха, посочи пулмологът и управител на болницата.

"В началото на календарната година пациентите с туберкулоза изчезнаха. Причините за това са няколко. Първо - огромен страх сред хората от Covid, които спряха да търсят медицинска помощ. Второ - заради пандемията, ограничените контакти и страшно голямото натоварване в лечебното заведение. Заради Covid, ние спряхме профилактичните прегледи и активното издирване на пациенти с туберкулоза, поради което в началото на календарната година имахме двама или трима за първото шестмесечие. Но не е така реално", каза д-р Денчева.

По думите й след отчетеното намаление на болните с Covid, в началото на юни 2021 г. изведнъж пациентите започнаха да търсят медицинска помощ. Тогава започнали да се появяват затлачени случаи, които са се самолекували, самоукрили, страдали тихомълком в продължение на 6-7 месеца. Тези пациенти започнаха да се появяват даже огнищно, цели семейства, каза пулмологът.

Ограниченията заради коронавируса увеличават починалите от туберкулоза с 1,4 млн. до 2025 г.

Ограниченията заради коронавируса увеличават починалите от туберкулоза с 1,4 млн. до 2025 г.

Туберкулозата, бактериална инфекция, която атакува белите дробове и която като цяло се лекува, все още засяга около 10 милиона души всяка година

22 са новите случаи на туберкулоза от юли до октомври 2021 година в област Велико Търново. Капацитетът на фтизиатричното отделение в Белодробната болница "Д-р Трейман" е за 20 туберкулозно болни. При преструктурирането, заради пациентите с коронавирусна инфекция, отделението е останало с 10 легла. В момента в него на лечение с тежка форма на туберкулоза са 9 пациенти на възраст от 40 до 60 години.

Туберкулозата е заразно заболяване и един недиагностициран и неизолиран болен разнася безконтролно заразата, предупреди д-р Стела Денчева.

Заразността при туберкулозата е по-ниска отколкото заразността примерно при Covid, но въпреки всичко става дума за заразно заболяване, обясни медикът.

"Един човек, който отделя бактерии, т.е. който е заразен, и който непрекъснато контактува с хора, е предпоставка да зарази всички, с които той е контактувал, особено тези, които са в тесен контакт с него като например семейството, близките, колегите му. Ние това и наблюдавахме", каза д-р Стела Денчева.

Тя предупреди, че има опасност от разрастване на случаите на туберкулоза.

Ваксина срещу туберкулоза от 1921 г. тестват срещу коронавируса

Ваксина срещу туберкулоза от 1921 г. тестват срещу коронавируса

Клинични изпитания на ваксината БЦЖ

"Следващата вълна ще е туберкулбозна, няма да е Covid. Рисковете от това, ще се движат свободно в обществото хора, които са бацилоотделители, са точно такива, каквито са, когато ковидно болни се движат в обществото. Това е заразно заболяване. Това, че човек е провел един, два или пет контакта с туберкулозно болен, не означава че ще се зарази на 100 %, но има вероятност", обясни пулмологът.

При контакт се влиза в така наречената категория контактни, които преди години активно са издирвани от медиците, но сега няма финансов ресурс за това. "За жалост, сега ситуацията е по-различна, най-малкото защото ресурсът е пренасочен за обслужване на пациенти с Covid, които са много тежки", каза Денчева.

Covid болните се лекуват няколко месеца с усложненията, но лечението на туберкулозно болните продължава многократно повече. Държавата трябва активно да се намеси, защото скрининговите програми вече са за сметка на болниците, а те издишат, предупреди управителката на Белодробната болница във Велико Търново, обясни директорът на Белодробната болница.

Тя призна, че сега в Министерството на здравеопазването чуват само Covid. "В момента за Министерството на здравеопазването туберкулозата не е приоритет. Аз мисля, че в един добър или лош момент това ще изиграе много лоша шега на цялото общество", обясни директорът на Белодробната болница във Велико Търново.

"Имаме много сериозен натиск за увеличаване още на леглата, на които се обгрижват пациенти с Covid, което означава, че това ще бъде пак за сметка на фтизиатрични или неспецифични заболявания. Но в края на краищата заболеваемостта е сериозна. Освен това Глобалният фонд за туберкулоза и СПИН се изтегли от България през 2019 година, поради което рязко спадна финансирането", каза пулмологът.

Д-р Стефан Констатинов: COVID-19 провали обществото, а не здравната система

Д-р Стефан Констатинов: COVID-19 провали обществото, а не здравната система

Онкоболните категорично да се ваксинират, съветва бившият здравен министър

Страната ни вече няма ресурс, освен ако лекарите не го заделят със собствени средства, за да провеждат профилактични прегледи, изследвания и т.н., каза тя и припомни напускането на лекарите и поскъпването покрай Covid пандемията.

Въпреки затрудненото положение и липсата на финансиране, ако някой гражданин има съмнения, че е заразен с туберкулоза, може безплатно да бъде прегледан, тестван и диагностициран в белодробните болници, подчерта д-р Стела Денчева.