След среща с хората с увреждания вицепремиерът Каракачанов готов с предложения за реформи в системата, стана ясно на пресконференцията в Министерски съвет. В разговорите участва и зам.-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова и управителят на НОИ Йвайло Иванов.
Да бъде създаде единен национален орган за контрол в системата на ТЕЛК, а не както са досега - девет. Да се въведе електронна социална карта и регистър на хората с увреждания. Ще бъде създадено и електронно досие. На срещата е разискано, че са необходими мерки за повишаване на контрола, с които да се спрат злоупотребите в системата на ТЕЛК. Ще има и завишаване на санкциите за тези, които издават документи с невярно съдържание.
"Ние предлагаме да се създаде един контролен орган под шапката на НОИ, който да обедини всички останали, за да се подобри контролът на всички нива - от личните лекари до надзорните комисии", обясни Каракачанов.
Каракачанов подчерта, че усилията на правителството ще се насочат към модернизиране на цялата система, както и към това да не се ощетяват хората, които действително имат нужда от държавната подкрепа. Трябва да се помисли за обслужване на "едно гише" - експертизата за работоспособността и здравния статус да стават от един орган на едно място.
"Виждането на правителството, както и моето виждане е да се предприемат мерки не за да бъдат ощетени хората, които действително имат увреждания и имат нужда от социална подкрепа и социална политика от страна на държавата, а да се опитаме да наложим по-голям контрол в системата при издаване на ТЕЛК-овете, да ограничим възможността за фалшификации и измами", заяви Каракачанов.
Той допълва, че трябва да се помисли и да се направят нужните промени така, че хората, които имат трайни и необратими заболявания, например хора без зрение, без крайниците, да не се налага да се явяват на комисия всека година или през година, както и да се направи ревизия на списъка със заболяванията, които подлежат на експертиза за работоспособността.
Национално представени организации на и за хора с увреждания са категорични, че това е вярната посока за един нов обществен дебат по темата.
Припомняме, на 11 април вицепремиерът по сигурността и военен министър Красимир Каракачанов поиска темата с реформата в системата на ТЕЛК да бъде подложена на широко обсъждане, докато се постигне обществено съгласие. Позицията на Каракачанов е за затягане на контрола при издаването на решения за инвалидните пенсии.
Повод за неговата позиция бе протест под прозорците на Министерския съвет, където най-малко 6500 хора с увреждания и техни близки поискаха предвидените промени в оценката на работоспособността да не ощетява хората със специфични потребности. Ден по-рано от Здравното министерство по нареждане на премиера бяха изтеглени промените в системата за медицинската експертиза (т.нар. ТЕЛК).
hmmm
на 19.04.2018 в 17:19:28 #1Ей, големи олигофрени. Като ще правите промяна, направете я веднъж. ВЕДНЪЖ, а не на всеки 6 месеца! Хората с болести и степен на инвалидност през 6 месеца треперят и не знаят къде и дали ще могат да отидат за пореден път да доказват че са болни, заради вашите "промени", които не са нищо друго освен проява на некъдърност и кражби от системата под предлог цигани и пестене на средства. И то за мижави пари, които са направо подигравка.Циганите явно са по хитри от цялата администрация и парламента за поредна година и всичко това на гърба на реално болните хора и техните роднини, ако имат такива.