След среща с хората с увреждания вицепремиерът Каракачанов готов с предложения за реформи в системата, стана ясно на пресконференцията в Министерски съвет. В разговорите участва и зам.-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова и управителят на НОИ Йвайло Иванов. 

Да бъде създаде единен национален орган за контрол в системата на ТЕЛК, а не както са досега - девет. Да се въведе електронна социална карта и регистър на хората с увреждания. Ще бъде създадено и електронно досие. На срещата е разискано, че са необходими мерки за повишаване на контрола, с които да се спрат злоупотребите в системата на ТЕЛК. Ще има и завишаване на санкциите за тези, които издават документи с невярно съдържание.

"Ние предлагаме да се създаде един контролен орган под шапката на НОИ, който да обедини всички останали, за да се подобри контролът на всички нива - от личните лекари до надзорните комисии", обясни Каракачанов.

Каракачанов подчерта, че усилията на правителството ще се насочат към модернизиране на цялата система, както и към това да не се ощетяват хората, които действително имат нужда от държавната подкрепа. Трябва да се помисли за обслужване на "едно гише" - експертизата за работоспособността и здравния статус да стават от един орган на едно място.

Индивидуална оценка да замени ТЕЛК предлагат работодателите

Индивидуална оценка да замени ТЕЛК предлагат работодателите

Без реформа фалшиви инвалиди ще продължават да получават средства

"Виждането на правителството, както и моето виждане е да се предприемат мерки не за да бъдат ощетени хората, които действително имат увреждания и имат нужда от социална подкрепа и социална политика от страна на държавата, а да се опитаме да наложим по-голям контрол в системата при издаване на ТЕЛК-овете, да ограничим възможността за фалшификации и измами", заяви Каракачанов.

Той допълва, че трябва да се помисли и да се направят нужните промени така, че хората, които имат трайни и необратими заболявания, например хора без зрение, без крайниците, да не се налага да се явяват на комисия всека година или през година, както и да се направи ревизия на списъка със заболяванията, които подлежат на експертиза за работоспособността.

Национално представени организации на и за хора с увреждания са категорични, че това е вярната посока за един нов обществен дебат по темата.

До 2 месеца променят организацията на работа на ТЕЛК

До 2 месеца променят организацията на работа на ТЕЛК

Системата на ТЕЛК работи колкото и позволяват възможностите, а те очевидно не са много големи, коментира Минчо Коралски

Припомняме, на 11 април вицепремиерът по сигурността и военен министър Красимир Каракачанов поиска темата с реформата в системата на ТЕЛК да бъде подложена на широко обсъждане, докато се постигне обществено съгласие. Позицията на Каракачанов е за затягане на контрола при издаването на решения за инвалидните пенсии.

Повод за неговата позиция бе протест под прозорците на Министерския съвет, където най-малко 6500 хора с увреждания и техни близки поискаха предвидените промени в оценката на работоспособността да не ощетява хората със специфични потребности. Ден по-рано от Здравното министерство по нареждане на премиера бяха изтеглени промените в системата за медицинската експертиза (т.нар. ТЕЛК).