Лекарите от УМБЛА "Царица Йоанна - ИСУЛ" и СБАЛАГ "Майчин дом" спасиха 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и нейното бебе, съобщават от пресцентъра на ИСУЛ.

Хематологичното заболяване при момичето е открито случайно, в деветия месец от бременността. Случаят представлява изключително рядка и сложна клинична ситуация.

По време на великденските празници в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" постъпва бременна 17-годишна пациентка в 35 гестационна седмица, диагностицирана впоследствие с остра лимфобластна левкемия (високобройна). Острата лимфобластна левкемия е злокачествено заболяване на кръвта, при което в костния мозък се натрупват незрели бели кръвни клетки (лимфобласти), които не могат да изпълняват нормалната си защитна функция. При така наречената "високобройна" форма броят на тези клетки в кръвта е особено голям, което води до сериозно потискане на нормалното кръвосъсирване. В резултат се развиват тежка анемия, нисък брой тромбоцити (свързано с риск от кръвоизливи) и имунен дефицит.

Когато тишината проговори - операция връща слуха на глухи деца

Когато тишината проговори - операция връща слуха на глухи деца

Ако до преди години на кохлеарната имплантация се гледаше като на нещо екзотично, днес вече е рутинна операция, обяснява пред News.bg д-р Теодора Димитрова от ВМА

Това състояние е изключително високорисково - както за майката, така и за бебето, особено в хода на бременността, когато тялото е подложено на допълнително физиологично натоварване. Високият брой незрели левкемични клетки в кръвта и тежката тромбоцитопения значително увеличават риска от сериозни усложнения по време на раждането, включително трудно контролируемо кървене и инфекции.

Момичето е насочено към ИСУЛ от личния си лекар след кръвно изследване, което се прави задължително в началото на деветия месец. Преди това то не е имало никакви признаци за тежкото заболяване. Доц. д-р Боряна Аврамова обясни, че заболяването се развива изключително бързо - в порядъка на 2 - 3 седмици.

Поради критично ниските стойности на тромбоцитите на родилката и високия риск от обилно кървене, предоперативно в СБАЛАГ "Майчин дом" са приложени многократни вливания на тромбоцитен концентрат. След обсъждане от мултидисциплинарен екип е предприето да се извърши родоразрешение чрез цезарово сечение от акушер-гинеколозите - д-р Веселин Дяволов, д-р Ибрям Ибрям и д-р Стефан Младенов с участието на анестезиолозите доц. д-р Емил Кържин и д-р Георги Пенев. От страна на клиниката по детска онкохематология на ИСУЛ по време на интервенцията присъстват доц. д-р Мая Йорданова и д-р Надежда Юрукова. Грижата за новороденото поемат неонатолозите - д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение в Клиниката по неонатология и доц. Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология.

Бебето се ражда здрави и след направени изследвания на кръв от пъпната му връв, не се установяват левкемични клетки.

Към момента майката и бебето се намират в стабилно общо състояние. Детето продължава да бъде под внимателните грижи на неонатолозите в СБАЛАГ "Майчин дом", докато майката е преместена в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", където продължава лечението на хематологичното си заболяване.

Жена в тежко състояние получи нов черен дроб при успешна операция във ВМА
Обновена

Жена в тежко състояние получи нов черен дроб при успешна операция във ВМА

След донорската ситуация в УМБАЛ "Св. Марина"-Варна са трансплантирани и бъбреци на двама мъже в болница "Лозенец"