В Националната ни здравна информационна система и Националната информационна система за борба с COVID-19 не се събира информация за брой случаи на постковид синдром. Това става ясно от отговор на здравния министър Асена Сербезова към народен представител, съобщава БГНЕС.

Пояснява се обаче, че в утвърдения пакет от здравни дейности, които се заплащат от НЗОК, са включени възможности за провеждане на различни по вид и обхват диагностични и лечебни дейности в извънболничната и болничната медицинска помощ за пациенти със симптоми и отклонения в здравословното състояния. Това включва и пациентите, развили различни по вид заболявания вследствие на прекаран коронавирус.

125 000 души у нас се борят с постковид синдром

125 000 души у нас се борят с постковид синдром

80% от преболедувалите вируса се нуждаят от допълнителни изследвания

Като пример за хоспитализиране на пациенти с остатъчни здравни проблеми от прекаран COVID-19 Сербезова посочва клиничната пътека "Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID19".

Здравният министър посочва, че преценката за необходимите медицински интервенции, включително и за необходимостта от медико-диагностични изследвания и консултации със специалисти, се извършва от лекуващия лекар въз основа на обективните данни за индивидуалното здравословно състояние на конкретния пациент.

Безплатна програма и клинична пътека за тежко преболедувалите коронавирус

Безплатна програма и клинична пътека за тежко преболедувалите коронавирус

Поне 30% от преболедувалите имат тежки усложнения