Около почти всяко училище в София се продават цигари. Това показват данни от изследването на Факултета по обществено здраве към световния медицински институт "Джон Хопкинс" в САЩ. Данните бяха представени от коалицията "За живот без тютюнев дим" на пресконференция на тема "Излагане, реклама и промоция на тютюневи изделия около начални и средни училища".

Изследването проучва дали около учебни заведения се предлагат тютюневи изделия и до колко те се рекламират свободно и е предизвикано от засиления обществен интерес през последните няколко месеца относно проблемите за излагането на младите хора към зависимостта от тютюневите изделия.

Тютюнопушенето изхарчва 10% от БВП

Тютюнопушенето изхарчва 10% от БВП

Пушенето има икономическа цена, която не далеч не се поема само от пушачите

Експертът от екипа на коалицията "За живот без тютюнев дим" д-р Маша Гаврилова обясни, че изследването е обхващало над 70 училища в София. Спрямо местоположението на учебните заведения е бил преценен периметър от 250 метра около всяко училище, който впоследствие е бил обходен и изследван от експерти. Самият обход е станал в периода 11 - 14 април 2017 година.

Обходът на районите около училищата е установил над 450 търговски обекта, в 350 от които се продавали тютюневи изделия. Само 7 от обектите били специализирани магазини за продажба на тютюневи изделия. Всички други търговски обекти били малки и средни магазинчета, будки, както и големи хранителни вериги.

Анализът изследва рекламата на тютюневите изделия в търговските обекти като основно средство за предлагането на цигари, а от там и като основен фактор за пристрастяването на подрастващото население.

Изследването е установило 84 обекта, намиращи се в непосредствена близост до училище, в които рекламата е била поставена по начин, по който да бъде видима отвън, извън обекта.

Самото разположение на тютюневите изделия в 63% от случаите е било зад касиерите в обектите. Обикновено в тези случаи цигарите са били разположени в кутии, поставени на височина, така че да са видими от клиента, който по принцип е задължен да мине през касата.

Светът губи $1,4 трлн. годишно заради тютюнопушене

Светът губи $1,4 трлн. годишно заради тютюнопушене

Тютюневите отпадъци съдържат над 7000 токсични химикала

В 43.4% обаче тютюневите изделия са били поставени в непосредствена близост до други стоки като захарни изделия, напитки или закуски, които са и основните стоки, търсени от децата. Нещо повече - според Гаврилова шареният вид на цигарите кутии и други фактори правят опасната стока интересна за децата. Когато изделията биват и рекламирани, шансът дете да си закупи цигари се увеличавал многократно.

Реклама на тютюневи изделия е била открита в 80% от търговските обекти. Най-често срещаната реклама била печатна - постери, листовки и други. Светлинни реклами, които целят да предизвикат още повече вниманието и интереса на хората, са установени в 27.1% от обектите. Броят на триизмерните и електронни реклами в обектите бил сравнително малък.

В 18% от проверените обекти експертите са забелязали промоции. Най-често промоциите били свързани с предлагането на лимитирани серии кутии цигари или брандирани продукти. В малък брой обекти се предлагали и безплатни тютюневи изделия или се раздавали предмети като запалки и химикали при закупуването на цигари.

В няколко случаи били забелязани и продукти, които имитирали тютюневи изделия. Тези продукти били под формата на бонбони или детски играчки.

Според статистиката в 74% от обектите били открити цигари с ментов вкус, а в около 30% - цигари с вкус на сладкиш, шоколад и други. Тези тютюневи изделия са между най-търсените от децата и учениците.

Най-евтините в ЕС алкохол и цигари са у нас

Най-евтините в ЕС алкохол и цигари са у нас

Сравнението в цените в ЕС показват значителни разлики в страните - до три пъти

Според изводите от анализа в България трябва да се предприемат по-сериозни мерки за ограничаване на рекламата на тютюневи изделия не само около училищата, но изобщо. Това може да доведе до по-малък процент на децата, които употребяват тези изделия. Според коалицията "За живот без тютюнев дим" в сегашната си форма Законът за тютюнопушенето на Министерството на здравеопазването не предпазва децата от риска да започнат да пушат.