Министърът на транспорта Георги Гвоздейков връчи документите за регистрация на първата вертолетна площадка за спешна медицинска помощ в столицата в рамките на единната система за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS). Тя се намира на територията на УМБАЛ "Света Анна" (Окръжна болница) в софийския квартал "Младост".
До края на годината, предвижда планът на държавата, следва да на територията на страната да работят 3 денонощни вертолета - този в София, един на летището в Долна Митрополия до Плевен и в Сливен, като общо се предвижда закупуването на 8 машини.
И до момента е имало случаи, в които медиците от "Света Анна" са приемали хеликоптери със спешни пациенти, пострадали при ПТП или в планината, посочи директорът на лечебното заведение д-р Славчо Близнаков.
"Но едно е да си изолиран, друго е да си част от националната система за спешна помощ. Това е огромен напредък", подчерта той.
Хеликоптерът, който трябва да дойде от Италия, е планирано да пристигне у нас на 31 януари, като ще бъде пилотиран от италиански екипаж от фирмата производител, но и с участието на български пилот, посочи министърът на транспорта Георги Гвоздейков.
Следва да се вземат предвид и атмосферните условия във въпросния ден, добави той, но все пак съществено забавяне, ако въобще има такова, не следва да се очаква.
Очаква се вторият хеликоптер, който чака държавата, да дойде в края на юни, като той ще бъде базиран в авиобазата в Долна Митрополия край Плевен. Третият пък ще бъде в Сливен и го чакаме към края на годината.
"Цялата страна ще бъде напълно покрита в средата на 2026 година, тъй като последната машина по Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да дойде в края на април 2026", отговори на въпрос на News.bg заместник-министърът на здравеопазването Илко Гетов.
По-късно от Министерството на транспорта и съобщенията информираха, че скоро в страната ще има осем площадки за медицински хеликоптери, като вече са регистрирани общо три - в УМБАЛ "Света Анна" в столицата, МБАЛ "Уни Хоспитал" в Панагюрище и УМБАЛ "Света Марина" във Варна. Към момента ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" разглеждат документите на още пет болници, от които две в София и по една в Русе, Пловдив и Велико Търново.
А по най-актуалния политически въпрос в последно време - предстоящата ротация на кабинета - министър Гвоздейков заяви, че това дали ще остане на поста си или не след месец март, не му е тема на размисъл.
"Това не е темата, която стои пред моя поглед, всички бяхме наясно, когато трябваше да приемем да бъдем министри. Нашата работа е първо какво трябва да бъде свършено за обществото и изпълнено от управленската програма", отговори ни той.
Гводейков добави - не искал да си дава оценки, но отчете, че той и екипът му правили всички възможно, за да може поставените цели и задачи да бъдат изпълнявани в срок.
"Ако получа покана, ще си помисля дали да приема или не", уклончив бе още Гвоздейков.
Въобще не е говорено по въпроса дали здравният министър Христо Хинков, който вече заяви, че няма да остане на поста, ще бъде заменен от заместника си. Това отговори на свой ред и самият заместник - Илко Гегов.