Ваксинацията трябва да е доброволна. Това заяви пред БНР новият здравен министър проф. Асена Сербезова.
Според нея трябва да има разяснителна кампания, която да бъде проведена по друг начин.
По думи на Сербезова липсата на комуникационна кампания и това, че ваксините са се появили бързо, е отдръпнало много хора.
Тя изрази мнение, че програмата за ваксинация е започнала "не толкова удачно" и е изпуснато ценно време.
Сербезова подчерта, че никой не е твърдял, че ваксините са 100% ефикасни. "Част от тях са ефикасни около 94-95%, други - около 60-70%, но дори ваксинирани да се разболеят, вероятността да попаднат в болница и там да се усложнят, е много малка. 80% от хората, попаднали в болница по повод на Covid, са неваксинирани", обясни тя.
Според нея има нужда от кампания сред всички групи от населението, включително сред депутатите.
Дори лекари и фармацевти, с които разговарям, понякога не успяват да разчетат правилно информацията, която ни дава науката, посочи здравният министър.
Тя поясни, че разрешението на ваксините срещу коронавирус под условие означава, че към тях е насочена светлината на прожектора и те се следят стриктно повече от всички други лекарства.
Сербезова бе категорична, че нито един лекарствен продукт не е 100% безопасен и всеки такъв може да има нежелани лекарствени реакции. Те обаче не се проявявали при всеки, така както не всеки, който шофира, катастрофира. Има степен на вероятност за поява на нежеланите лекарствени реакции и за конкретни случаи има противопоказания, но това са много ограничени групи от населението, уточни тя.
Сербезова подчерта, че от собствен опит може да каже какво е да боледуваш от коронавирус като ваксиниран и като неваксиниран.
Тя посочи, че в Португалия успешната кампания на доброволно ваксиниране е постигнала 95% покритие, като според нея това се дължи на водещата роля на експертите по темата за ваксините.
Ние оставихме още в самото начало на пандемията политиците да говорят за ваксините, подчерта министърката.
Тя заяви, че ще се анализират резултатите от въвеждането на зеления сертификат. По нейни думи т.нар. оценка на въздействие на законодателството и различните видове мерки е изключително формална.
Когато говорим за зелените сертификати, преди да се вземе адекватно управленско решение, трябва да се анализира какъв ефект е постигнат с въвеждането им, изтъкна проф. Сербезова.
Тя очаква сериозен анализ от НЦОЗА и НЦЗПБ.
"Дори не смея и да си мисля, че не са правени тези анализи до този момент. Очаквам да ги видя. Ако не ги видя, ще бъде направено задание в най-кратък срок тези анализи да бъдат изготвени", увери министърката.
По нейни думи, когато се въвежда някаква мярка, трябва да се прогнозира нейният ефект и след това, когато се въведе, да се отчете дали този ефект е постигнат. Отговорното решение какви да бъдат бъдещите мерки, трябвало да бъде взето на базата на тези данни.
Ще бъде свикан още съвет от инфекционисти, епидемиолози и вирусолози, които да следят обстановката с коронавируса, съобщи Сербезова.
Тя открои дигитализацията на здравеопазването като приоритет.
Mithrandir
на 14.12.2021 в 10:15:45 #1Отдавна знаем защо принудителната ваксинация официално я водят доброволна. Защото, ако е принудителна, държавата трябва да компенсира пострадалите. А така - вие сами сте си виновни, доброволно се ваксинирахте...