Закриват инфекциозното отделение на районната болница в Кюстендил. Причината е липса на специалисти, които да попълнят екипа, заяви пред БНР главният лекар на здравното заведение д-р Александър Величков.
На днешното заседание на Общинсикя съвет беше предложено да се търси специалист, вместо да се закрива отделението.
Общински съветници припомниха, че през 2018 г. бяха закрити отделенията "Уши, нос, гърло", очното и кожното отделение в същата болница. Сега се закрива и Инфекциозното. Това е недопустима мярка при решаване на ситуацията, смятат те.
В града има регистрирани над 50 случая с морбили. Управителят на болницата д-р Александър Величков увери, че закриването на отделението няма да е в ущърб и да ощети пациентите.
"Модел на пациент съм направил сметка къде ще се лекува, как ще се лекува, как ще се преглежда, как ще се диагностицира. Направил съм сметка за всеки един модел пациент. Никой пациент нищо няма да усети", каза д-р Величков.
При необходимост болни ще бъдат изпращани в други болници. "Имаме 10-12 пациента годишно, които няма да можем да поемем поради специфични инфекциозни заболявания. Тях ще ги насочим към Инфекциозна болница София, няма да усетят нищо.
На 17 януари 2019 г. временно бе затворено Инфекциозното отделение в Добричката болница.
Инфекциозното отделение в Карлово тъне в мизерия.
Други болници затварят различни отделения или те са пред закриване.
На 4 юни 2019 г. бе закрита онколабораторията към онкологичната болница в Благоевград.
Родилното отделение в Ямбол е окончателно затворено, докато едва спасиха родилното отделение в Дупница.