Коронавирусът парализира световната икономика. Някои дори твърдят, че се задава невиждана криза. Според други, икономиката бързо ще се възстанови през втората половина на годината. Но само ако дотогава епидемията отшуми, прогнозира Дойче веле.
Икономическите сътресения, предизвикани от КОВИД-19, пробудиха спомени за глобалната финансова криза от 2008-2009 година: говори се за рецесия, на борсите се лее кръв, а държавите и централните банки сякаш са изтървали икономическите юзди.
Пандемията, която взе вече хиляди жертви по цял свят, буквално парализира глобалната икономика: милиони хора са под карантина, а световните търговски доставки са тежко увредени, включително поради ограниченията в "глобалната фабрика" Китай.
"Криза, каквато още не сме виждали"
Вече се чуват оценки, че сегашната криза е сравнима с рецесията от 2008-2009. В същото време мнозина експерти прогнозират, че глобалната икономика бързо ще се възстанови през втората половина на годината. Но със следната уговорка: ако дотогава епидемията отшуми.
До момента короновирусът вече нанесе сериозни щети на въздухоплаването и на петролните пазари. Въздухоплаването тъй или иначе страда от убийствената конкуренция, от ценовите войни и от хилавото си финансово състояние, а сега получи нов тежък удар от пандемията, която заплашва да доведе до фалит редица авиокомпании. Шефът на "Бритиш Еруейз" Алекс Круз описва сегашното положение като "криза с глобални измерения, каквато още не сме виждали".
Редица утвърдени авиокомпании настояха за държавни помощи, за да се справят с "тежката буря в небесата". "След като дори такива богати фирми като "Луфтханза" искат държавни помощи, тогава положението явно е лошо", твърди пред ДВ експертът Роб Морис. "Очевидно за всички авиокомпании по света през 2020 година има една-единствена цел: да оцелеят. Боя се обаче, че много от тях няма да се справят и скоро ще станем свидетели на първите фалити."
Петролните пазари не са в по-добро състояние. Очаква се, че световното потребление на нефтени продукти ще претърпи невиждан крах - поради временните ограничения на пътуванията, затворените производствени мощности и другите мерки за ограничаване на заразата. Тази година цените на петрола вече спаднаха с 50%.
Кризисната лавина от 2008-2009 беше предизвикана от евтините кредити, които банките безогледно раздаваха на купувачите на недвижими имоти. Когато балонът се спука, редица големи международни банки бяха поставени на колене, тъй като не разполагаха с достатъчно капитал, за да понесат удара. Днес обаче банките са в значително по-добро състояние - най-вече благодарение на засилената държавна и международна регулация, която беше наложена след онази криза.
"Кризата от 2008-2009 беше много по-страшна, защото тогава глобалната финансова система беше много по-уязвима. Банките не бяха толкова добре капитализирани, колкото сега - особено в САЩ", обяснява експертката Сара Джонсън.
Независимо от всичко това, на банките определено им пáри под стъпалата - особено в Европа, където борбата за печалби беше твърде жестока заради извънредно ниските лихви. Експертите предупреждават още, че заради сегашното извънредно положение Италия може едностранно да прекрати плащанията по своите задължения.
Фалитът на "Лемън Брадърс" отприщи най-тежката финансова криза след срива от 1929. Икономическият растеж сериозно се забави, унищожени бяха милиони работни места, изгоряха спестяванията на много хора. Според прогнозите на ООН, сегашната икономически криза ще струва на световната икономика около 2 трилиона долара, но това няма да хвърли света в парализа.
"Според нас, сегашният шок е много по-ограничен във времето и ще окаже много по-незначителни въздействия върху световната икономика в сравнение с глобалната финансова криза", казва в интервю за ДВ Бен Мей, директор на изследователския център по макроикономически въпроси в "Оксфорд Икономикс". "Днес може и да си стоите у дома заради коронавируса. Но парите, които не сте изхарчили днес, няма да спестите за вечността, а ще ги изхарчите в бъдеще. Това ни учи опитът от предишни епидемии или природни катастрофи."
"Не е толкова страшно"
От друга страна шокът, предизвикан от КОВИД-19, едва ли можеше да дойде в по-лош момент за световните търговски връзки, които и бездруго са увредени от напрежението между САЩ и Китай - двете най-големи световни икономики. Независимо от това днешното сътресение далеч не е толкова страшно, колкото онова отпреди десетилетие, смята Щефан Коотс от германския Институт за световна икономика.
"Глобалната финансова криза беше вътрешно-системна поради сериозна декапитализация в определени страни и поради свръхзадлъжнялост. Тези два корена на кризата се лекуват много по-трудно, отколкото сегашната криза, в която си имаме работа просто с прекъсване на определени производствени структури", обяснява Коотс. "Така че дори кризата, предизвикана от коронавируса, до доведе до сериозно спадане на производството, шансовете за бързо излизане от рецесията са много по-добри, отколкото по време на глобалната финансова криза", твърди експертът.
chafeto
на 24.03.2020 в 13:42:09 #5boro72 Военни режими по целия свят,локални,междусъседски,световни воини,канибализъм,избиване един-друг и т.н. Остава много малка част от световното население,което почва да гради всичко отначало ******************************************** Главоломното нарастване на човешката популация (една част от която живее доста над ресурсните възможности на планетата) и в същото време намаляването на ресурсите (особено такива като водата) неизменно води към кофти развой на нещата. Казано по-просто, земята взе да отеснява, а изхранването става все по-проблемно. Човешкия вид е единствения на земята, който не допринася за поддържането на екологичното равновесие, напротив! А както вероятно знаеш, въпросното равновесие е саморегулиращ се механизъм. Та нещата така или иначе си отиват в тая посока, дори пандемията да бъде преодоляна.
karamazov
на 24.03.2020 в 07:56:31 #4ce, Кое те кара да мислиш, че целта на някого би била да се намали световното население и които са останали да почнат всичко отначало? Кой би имал полза от това? Дали загубилата световното състезание за лидерство система на социализма?Тя ли?Или пък сривът на един от световните лидери-Русия и раждането на нов световен лидер-Китай?Или може би някаква дълбока измама, внедрена от някого в мозъка на капиталистите и евреите, че ще продават повече стоки, ще дават повече заеми, ще си увеличават печалбите и ще печелят повече пари, когато тези от които печелят ще станат много по-малко и гарантирано по-неспособни да плащат?Явно не е това!Тогава?
ce
на 23.03.2020 в 22:52:36 #3>> Остава много малка част от световното население,което почва да гради всичко отначало мда то това може би е целта, а вирусът няма силата да го постигне затова ще се постигне с политически идиотизъм
boro72
на 23.03.2020 в 22:21:13 #2*войни
boro72
на 23.03.2020 в 22:20:06 #1Военни режими по целия свят,локални,междусъседски,световни воини,канибализъм,избиване един-друг и т.н. Остава много малка част от световното население,което почва да гради всичко отначало