Представители на Полша и България съобщиха, че от сряда Русия спира доставките на природен газ за техните страни. Това коментира АП.

Правителствата на двете европейски държави съобщиха във вторник, че руският енергиен гигант "Газпром" ги е информирал, че спира доставките на газ.

Спирането на доставките ще бъде първото, откакто руският президент Владимир Путин заяви миналия месец, че "недружелюбните" чуждестранни купувачи ще трябва да плащат на държавния "Газпром" в рубли вместо в други валути.

Европа внася големи количества руски природен газ за отопление на домовете, производство на електроенергия и за промишлеността. Вносът продължава въпреки войната в Украйна.

"Газпром" спря доставките на газ за България

"Газпром" спря доставките на газ за България

Решението е едностранно

Около 60 % от вноса се плаща в евро, а останалата част - в долари. Искането на Путин очевидно имаше за цел да подпомогне укрепването на руската валута в условията на войната в Украйна.

Европейските лидери заявиха, че няма да се съобразят с него, като се аргументираха, че изискването те да купуват рубли и след това да плащат на "Газпром" нарушава условията на договорите и техните санкции срещу Русия.

"Руското предложение за двуетапна процедура на плащане е в нарушение на действащия договор и носи значителни рискове за България, включително да извърши плащания, без да получи никакви доставки на газ от Русия", заяви българското правителство, цитирано от АП.

България заяви, че работи с държавните газови компании за намиране на алтернативни източници. Правителството заяви, че засега няма да бъдат налагани ограничения върху вътрешното потребление на газ, въпреки че балканската страна с население от 6,5 млн. души задоволява над 90% от нуждите си от газ с внос от Русия.

Полската държавна газова компания PGNiG заяви, че е била уведомена от "Газпром", че доставките по газопровода "Ямал-Европа" ще бъдат спрени в сряда.

Полша не само отказва да плаща за природен газ в рубли, но страната е силен поддръжник на съседна Украйна по време на руската инвазия. Тя е транзитна точка за оръжия, които Съединените щати и други западни държави са предоставили на Украйна.

Тази седмица полското правителство потвърди, че изпраща танкове на украинската армия. Във вторник то обяви списък със санкции, насочени срещу 50 руски олигарси и компании, включително "Газпром".

Газът за Полша по "Ямал - Европа" спря

Газът за Полша по "Ямал - Европа" спря

Миналия петък е изтекъл крайният срок за плащане в рубли

Газопроводът "Ямал" пренася природен газ от Русия до Полша и Германия през Беларус. Полша получава около 9 милиарда кубически метра руски газ годишно.

PGNiG заяви, че искането на Русия да се плаща в рубли представлява нарушение на договора за Ямал.

Диаграмите на потоците, публикувани на уебсайта на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи, показват драстични спадове на газовите потоци на входните точки в Кондратки, град в Източна Полша, и Високае, който е в Беларус.

Руската информационна агенция ТАСС цитира Газпром, че Полша трябва да плаща за доставките си на газ по нова процедура.

Полша се оказа европейският клиент, чиито доставки на газ бяха спрени от Русия.

Полският министър на климата Анна Москва подчерта, че Полша е подготвена за подобна ситуация, след като от години работи за намаляване на зависимостта си от руските енергийни източници. Тя заяви, че от известно време страната е ефективно независима по отношение на руския газ.

"Няма да има недостиг на газ в полските домове", написа в "Туитър" Анна Москва.

Министърът повтори това послание на пресконференция, като заяви: "Подходящите стратегии за диверсификация, които въведохме, ни позволяват да се чувстваме в безопасност в тази ситуация", каза тя.

От 90-те години на миналия ХХ век Полша работи за откъсването си от руската енергетика и вече е на път да прекрати зависимостта си от руския газ през тази година. Неотдавна тя предприе мерки за спиране на вноса на руски въглища.

Правителството във Варшава призова и други европейски държави да намалят зависимостта си от руски енергийни източници.