Белият дом защити американските усилия за опазване на околната среда, в отговор на доклада на Британското правителство, според който глобално затопляне ще унищожи световната икономика, ако не бъдат предприети решителни мерки.
АП съобщава, че според доклада, изнесен в понеделник, покачването на морските равнища, наводненията и сушите ще доведат до изселването на 200 млн. души, след като домовете им бъдат засегнати.
В доклада се твърди, че именно САЩ е най-големият източник на газовете, причиняващи глобалното затопляне.
Глобалното затопляне може да свие световната икономика с 20 %, а заемането с проблема веднага ще струва непосредствено едва 1 % от глобалния национален продукт. Това сочат заключенията в подробения доклад на британския икономист сър Никълъс Стърн.
Изследването е първият по-голям принос по този въпрос от икономист, а не учен. То е изготвено по поръчение на финансовия министър на Великобритания Гордън Браун.
Според доклада богатите страни трябва да поемат по-голямата част от отговорността за вредните емисии на въглероден двуокис.
Браун обещава, че кралството ще оглави международните усилия в тази посока.
Никълъс Стърн, който е бил главен икономист на Световната банка, изтъква, че ако мерките не са на международно ниво, ограничаването на емисиите няма да е в необходимите мащаби.
Министърът на околната среда Дейвид Милибанд пък обмисля данъци, които да променят поведението на хората, стоящо в основата на глобалното затопляне.
Според Гордън Браун това предизвикателство е същевременно възможност за нови пазари, нови работни места и дестинации за износ.
Той призова за дългосрочна стратегия, която да доведе до глобална икономика с ниски емисии на въглерод, като това включва ограничаване на емисиите в Европа с 30 % до 2020 година и с поне 60 % до 2060 година.
Намеренията на властите са свързани и с това до 2010 година 5% от всички превозни средства във Великобритания да използват биогорива, да се създаде независима институция за околната среда, която да си сътрудничи с правителството, да се установят търговски връзки с Бразилия, Папуа Нова Гвинея и Коста Рика за гарантиране на устойчиво управление на горските ресурси, както и да се сътрудничи с Китай в областта на добива на въглища.
din
на 01.11.2006 в 14:54:23 #2В ИРАК ли ги полагат тези усилия?
СССР
на 01.11.2006 в 09:25:40 #1Айде сега знаем че САЩ са най-големите замърсители на тая планета!