Нивата на водата в Европа с началото на сезона на горещите вълни се подобриха спрямо миналата година, когато недостатъчните валежи предизвикаха ограничаване на производството на водноелектрическа енергия, като нивата на язовирите в повечето страни са над или по-близо до средното за сезона, отколкото през 2022 г., обобщава Ройтерс.
През 2022 г. ниските нива на водата в язовирите и реките изостриха европейската енергийна криза, тъй като производството на водна енергия и използването на вода за охлаждане във френските атомни централи трябваше да бъдат ограничени.
"Ситуацията с хидроенергията в целия континент е силно подобрена от миналата година, когато второто и третото тримесечие бяха много сухи с няколко горещи периоди", каза Ейлерт Елефсен, старши анализатор и хидролог в EQ-Montel.
Във Франция язовирте са с 10% над миналогодишните нива и с 28% над петгодишната средна стойност, докато нивото на реките е с 33% над миналата година, но с 13% под средната сезонна стойност.
Проточните водноелектрически централи обикновено имат малко или никакво съхранение на вода и следователно са податливи на сезонни колебания, с по-малко възможности за контролиране на производствените обеми.
Температурите във Франция този месец са близо до 40-годишни върхове, а перспективите за юли са близки до високите нива, регистрирани миналата година. Очакват се горещи периоди през лятото, но повече валежи ще намалят ефекта от сушата в сравнение с миналата година, показват данните на EQ-Montel.
Високите температури може да доведат до повторение на проблемите от миналата година в атомните централи, които използват речна вода за охлаждане на реакторите и след това я изпускат обратно при малко по-висока температура. Ако водата стане твърде топла, производството трябва да бъде ограничено.
Атомните централи на река Рона и централата на река Гарона, които представляват приблизително 10% от общия френски ядрен капацитет, в момента са най-застрашени, според анализатора на Refinitiv Стефан Содерберг.
Въпреки това, по-високият дебит и малко по-добрата почвена ситуация в горната част на Рона намалиха общия риск от проблеми с охлаждането в сравнение с миналата година, добави той.
Недостигът на ядрени мощности в Южна Франция би бил по-малко критичен от миналата година, като се има предвид по-добра цялостна картина на доставките, позволявайки на Франция да остане нетен износител на енергия през летните месеци, каза анализаторът на Refinitiv Натали Герл.
Снабдяването в съседните страни също се е подобрило и британският и германският внос на електроенергия може да покрие потенциален дефицит, добави Герл.
В Испания обаче има тежка суша и се очаква да се запазят сухи и слънчеви условия в Южна Европа, с малко над нормалните валежи от средата на юли, каза анализаторът Ели Чембърс.
Скандинавските страни също се сблъскват с по-сухо време от нормалното през последните месеци, каза Олав Ботнен от Volt Power Analytics. "Очакваме Норвегия и Швеция да се представят с малко по-ниски нива на язовирите от нормалното през този летен сезон", добави той.
Но в сравнение с миналата година Южна Норвегия, която притежава едни от най-големите водни запаси и е ключов център за износ на енергия за Европа, е намалила значително дефицита си, единодушни са анализаторите.
"Водноелектрическата енергия все още е привлекателна за континенталните енергийни пазари и ще продължи да има обширен износ от Скандинавските страни като цяло и от Южна Норвегия конкретно", каза Паал Свендсен, анализатор в консултантската компания Nena.