Сливането между германския фармацевтичен и химически гигант "Байер" и американската агрохимическа корпорация "Монсанто" може да продължи. Това обявиха от Европейската комисия, като настояха обаче, че това може да стане само при строги условия, съобщават световните информационни агенции.
Зелената светлина от страна на Европейския съюз за сделката е предмет на правила, които гарантират, че "ще има ефективна конкуренция и иновации при семената, пестицидите и цифровите земеделски пазари", изтъкна европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер.
Вестагер допълни, че "Байер", чието седалище е в германския град Леверкузен, е поела ангажимент да се съобрази "изцяло" с опасенията на ЕС относно конкуренцията, включително обещанието да премахне съществуващите припокривания с "Монсанто" на пазарите за семена и пестициди.
Това означава, че "Байер" ще трябва да се откаже от собствеността върху някои от своите дъщерни дружества и да предприеме други мерки, за да гарантира честна конкуренция на пазара.
Без тези мерки, Вестагер заяви, че придобиването би ограничило значително конкуренцията на пазара и би възпрепятствало иновациите.
През септември миналата година "Монсанто" прие офертата на "Байер" да плати на акционерите ѝ 46 млрд. евро (57 млрд. долара) и да поеме задължения в размер на 9 млрд. долара.
Сливането беше подложено на проверка от регулаторните органи по конкуренцията по целия свято и все още очаква одобрение от страна на регулаторните органи в САЩ.
"Мегасливането" беше разкритикувано остро от природозащитници и хуманитарни организации. "Монсанто" отдавна са хокани за ГМО продукцията си и използването на пестицида глифозат.
Активисти от "Приятели на Европа" се обърнаха с изявление до Вестагер, предупреждавайки за последиците върху околната среда при сключване на сделката.
"Блокирането на това дълбоко непопулярно сливане би било голяма победа за Европейския съюз - повече от 1 млн. души призоваха еврокомисаря Маргрете Вестагер да блокира това сливане от ада", се изтъква в изявлението.
Shushko
на 22.03.2018 в 19:23:11 #2projekt на 21.03.2018 в 15:57:45 --- От ейджънт оринджа на Монсанто виетнамците се раждат с по-малко "необходими неща", а не с повече "полезни неща", като крила и т.н. Дано ГМО-то да са го доизкусурили повечко, като за наши хора.
projekt
на 21.03.2018 в 15:57:45 #1еее какво лошо има в ГМО-то. супер си е. хората ще се раждат с 3 очи и щ виждат по добре. ще можем да ходим по стените, може да ни поникнат крила и други полезни неща. ........ в крайна сметка от всички нас зависи. щом искаме да ядем евтина храна ще спонсорираме ГМО-то. ако искаш хубава храна си търси от село или от хора с ферми които си посетил и т.н. оправданието "нямам пари за хубава храна" не важи за по голяма част от хората. не може да даваш 200 лв. за цигари и алкохол, да даваш по 200-300 лв. на месец за кафета, ресторанти и т.н., да си палиш колата за да отидеш до магазина който ти е 200 м. от блока, да си хвърляш боклука зад блока и в същото време да се оплакваш че нямаш пари, че е мръсно и т.н. въпрос на приоритети. ако цигарите са по важни от това което яде детето ти значи е по добре да си купуваш цигари.