Европейската комисия обяви, че е разгледала условията, при които Испания се е съгласила да продаде компанията си Endesa SA за 26.9 млрд. евро на германската  E.On AG's.

Испанският енергиен регулаторен орган CNE (Национална комисия по енергетиката) одобри миналия петък предлаганата оферта при условие, че  бъдат продадени 1/3 от активите на Endesa SA.

От германската E.On обаче обявиха, че това условие е несправедливо.

От АП припомнят, че наскоро от Европейския съюз заплашиха да заведат дело срещу Испания заради твърде завишените правомощия на CNE, които могат да блокират приватизацията на испански енергийни  фирми от страна на чужди инвеститори.

В същото време испанското правителство се обяви в подкрепа на оферта, предложена за Endesa от местната компания Gas Natural SA, с мотива, че е от национален интерес влиятелната в световен мащаб енергийна компания да бъде собственост на испанци.

От друга страна Майкъл Манн, представител на ЕС, обяви, че 400-те страници, които испанското правителство е представило на Европейската комисия през изминалите събота и неделя не е официален документ и Испания ще трябва официално да уведоми Европейската комисия за готовността си да отговаря на въпросите, свързани с приватизацията на Endesa SA, в поставения срок.