"Искането на Русия за плащания в рубли е очевиден опит за разделение в Европейския съюз. Затова трябва да отговорим в единство и солидарност".
Това каза еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсън, като добави, че министрите ще обсъдят планове за извънредни ситуации за доставка на газ, предаде "Ройтерс".
Тя направи изявлението след заседанието на енергийните министри от Евросъюза в Брюксел.
Незабавното спиране на руския газ би накарало редица страни, сред които Германия, да се насочат към рецесия и да изискват спешни мерки като затваряне на фабрики, за да се справят, според анализатори.
Тъй като много европейски компании са изправени пред крайни срокове за плащане на газ по-късно този месец, държавите от ЕС се опитват да изяснят дали компаниите могат да продължат да купуват горивото, без да нарушават санкциите на ЕС срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна.
Москва каза, че чуждестранните купувачи на газ трябва да депозират евро или долари в сметка в частна руска банка Газпромбанк, която ще ги конвертира в рубли.
Миналия месец Комисията каза на страните, че спазването на руската схема може да наруши санкциите на ЕС. Но също така се казва, че страните могат да извършват плащания в съответствие със санкциите, ако обявят плащането за завършено, след като е извършено в евро и преди конвертирането му в рубли.
В руския указ се казва, че задължението на купувача ще се счита за изпълнено само след конвертиране на чуждестранната валута в рубли.
Европейските столици вече поемат по различни маршрути и поискаха от Брюксел да предостави по-ясни съвети.
На подготвителна среща в понеделник преди разговорите на министрите Полша заяви, че използването на схемата за плащане на Москва в рубли ще наруши санкциите и поиска от Комисията да изясни това, казаха официални лица. България също отказа да се ангажира с руската схема, преди Москва да спре доставките на газ.
Междувременно Германия повтори решението на Комисията да позволи на компаниите да плащат, а Унгария каза, че купувачите могат да се ангажират с руския механизъм.
Министрите също така ще оценят напредъка в преговорите, за да направят правно обвързващо за страните от ЕС да напълнят своите газови хранилища на 80% до тази зима - като някои държави търсят повече гаранции, че страните ще споделят тежестта на закупуването на големи газови запаси на сегашните високи цени.
Опако
на 04.05.2022 в 03:28:46 #2Единият е мизерен съветски пенсионер, който едва си брои стинките, но поне прави разлика между запорирани средства и присвоени. Другият просто не знае къде се намира! За познания по икономика е прекаленоо аммбициозно да се говори на тяхното ниво.
halo
на 03.05.2022 в 09:13:35 #1Вие двамата икономика от брошурки ли учихте?