Френските профсъюзи започнаха национална стачка във вторник с искания за по-високи заплати на фона на най-високата от десетилетия инфлация. Стачката е едно от най-големите предизвикателства за Еманюел Макрон след преизбирането му през май, предава Ройтерс.
Стачката, която ще засегне предимно публичните сектори като училищата и транспорта, е кулминация на продължилите със седмици стачни действия в петролната индустрия, които блокираха дейността на големите рафинерии във Франция и създадоха сериозни смущения в доставките на горива на дребно.
Профсъюзните лидери се надяват, че стачкуващите ще бъдат достатъчно ядосани от решението на правителството да принуди някои от петролните работници да се върнат на работа, за да се нормализира ситуацията на пазара на горива на дребно - ход, който според някои излага на опасност правото на стачка.
Говорителят на френското правителство Оливие Веран каза, че през деня е необходим повече персонал, тъй като шофьорите продължават да се редят на опашки пред бензиностанциите.
"Ще има толкова разпореждания за връщане на работа, колкото се сметне за необходимо... Блокирането на рафинериите, когато сме постигнали споразумение за заплатите, просто не е нормална ситуация", каза Веран.
Левият профсъюз CGT призова за продължаване на стачката в петролната компания "Тотал" за четвърта седмица, въпреки постигната сделка, включваща 7% увеличение и бонус за работа в петък с други, по-умерени синдикати. CGT настоява за увеличение на заплатите с 10%, позовавайки се на инфлацията и огромните печалби на фирмата.
Eurostar съобщи, че отменя някои влакове между Лондон и Париж заради стачката.
Френският държавен железопътен оператор SNCF съобщи, че трафикът по локалните дестинации е намалял с 50%, но няма големи прекъсвания по националните линии.
С нарастването на напрежението във втората по големина икономика в еврозоната стачките вече се разпространиха в други части на енергийния сектор, включително ядрения гигант EDF където работата по поддръжката, която е от решаващо значение за електроснабдяването на Европа, ще бъде отложена.
Представител на профсъюза FNME-CGT в понеделник каза, че стачките засягат работата в 10 френски атомни електроцентрали, с допълнителни забавяния в поддръжката на 13 реактора и френското производство на електроенергия е намалено общо с 2,2 гигавата.
Профсъюзите на служителите в държавните служби също призоваха за присъединяване към стачката във вторник, с възможни смущения в училища и други обществени учреждения.
Стачките идват в напрегнат политически контекст, тъй като френското правителство е готово да приеме бюджета за 2023 г., използвайки специални конституционни правомощия, които биха му позволили да заобиколи гласуването в парламента, каза премиерът Елизабет Борн в неделя.
Предвидени са демонстрации в цялата страна, като тази в Париж ще започне в 13:00 часа местно време (14:00 часа българско време).
Хиляди хора излязоха по улиците на Париж в неделя, за да протестират срещу скока на цените. Лидерът на лявата партия "Непреклонна Франция" Жан-Люк Меланшон беше на протеста заедно с тазгодишната носителка на Нобелова награда за литература Ани Ерно. Меланшон обяви общата стачка днес.
no-noi
на 19.10.2022 в 13:33:14 #1Каде са българските измислени и продажни синдикати, дето се финансират от минималните заплати в държавните дружества, и са задължителни иначе не те взимат на работа