В Словакия, Гърция, Чехия и Италия средната сметка за енергия вече е по-голяма от месечната заплата на работник, получаващ средна работна заплата, съобщава БГНЕС, позовавайки се на проучване на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).
ЕКП посочва, че средната сметка за електроенергия (за поддържане на топлината в домовете им и на осветлението) вече е по-висока от месечната заплата на нископлатените работници в повечето страни членки на ЕС. Пояснява се, че тези данни се отнасят за цената на енергията през юли 2022 г., без обаче да се посочва конкретната й стойност.
В 16 държави от ЕС работниците, получаващи минимална работна заплата, трябва да отделят еквивалента на месечната си заплата или повече, за да могат да поддържат осветлението и отоплението у дома. За сравнение, през 2021 г. това е важало за 8 държави членки.
Според данните на ЕКП България е сред 16-те стани в Европейския съюз, в които годишната сметка за електроенергия надвишава месечната минимална заплата. Според проучването у нас разходите за енергия за юли у нас възлизат средно на 836 лева при минимална работна заплата 710 лв.
Конфедерацията изчислява, че лице, получаващо минимална работна заплата в България, трябва да работи 36 дни, за да може да плати сметката си за ток. Съгласно изчисленията годишната средна заплата в страната е 14 854 лв.
Около 9,5 млн. работещи хора са имали затруднения с плащането на сметките си за ток още преди началото на кризата с разходите за живот. До юли тази година цената на газа и електроенергията се е повишила с 38% в цяла Европа спрямо миналата година, като разходите продължават да се увеличават.

Как би могла Европа да ограничи нарастващите цени на енергията?
И какви са потенциалните недостатъци
Броят на дните, през които лице, получаващо минимална работна заплата, трябва да работи, за да плати сметката си за енергия, се е увеличил драстично в някои държави: Естония (+26), Нидерландия (+20), Чехия (+17), Латвия (+16).
Кризата, пред която са изправени работниците, се утежнява все повече и се задълбочава поради продължаващото увеличение на цените на енергията, а оттам и на други основни неща, като храната.
Резултатите от анализа на Европейския институт на синдикатите - независимия изследователски център на ЕКП, идват преди извънредното заседание на Съвета по енергетика на ЕС в петък.
В план от шест точки ЕКП призовава лидерите да предприемат решителни действия за прекратяване на неустойчивото повишаване на цените на енергията в Европа. Той е изпратен до Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и други европейски лидери и включва искания за: увеличаване на заплатите, така че да отговарят на увеличението на разходите за живот, което означава подкрепа за колективното договаряне; увеличаване на минималните заплати, за да се гарантира тяхната адекватност, и целеви спешни плащания за нископлатените хора, които се борят да плащат сметките си за енергия, както и забрана за прекъсване на електрозахранването; таван на разходите за енергия за хората и данък върху свръхпечалбите на енергийните компании; национални и европейски мерки за антикризисна подкрепа за защита на доходите и работните места в промишлеността, услугите и публичния сектор, включително мерки от типа SURE за защита на работните места, доходите и за финансиране на социални мерки за справяне с кризата и процесите на справедлив преход.
"Милиони работещи хора се бореха да плащат сметките си още преди кризата, а сега от тях се иска да плащат растящите разходи за енергия с намаляващи заплати. Когато сметката ви струва повече от една месечна заплата, няма хитър трик за пестене на пари, който да промени ситуацията. Тези цени вече са просто недостъпни за милиони хора", подчерта заместник-генералният секретар на ЕКП Естер Линч.
Тя посочи, че същевременно изпълнителните директори и акционерите на енергийните компании се радват на рекордни печалби. Според нея това е неморално и политиците трябва да се справят с тази криза, преди тя да е отнела човешки животи през предстоящата зима.
GolaVoda
на 07.09.2022 в 20:48:31 #3А спомняте ли си че "журналистът" Патарински строшно кълнеше, тези които не спазват мерките и излизат да са разхождат.. а за разходка в парка глоба от 5000 лв..а Патарински наричаше тези хора чугунени глави.. а ковид списвачите на Нюза.. бълваха по 20 страшни статии на ден.... а сега е модно хората да си купуват апарати за кислород и лекуват близките си в къщи..не смеят да ги подложат на грижите на...знаете. ще преживеем и цената на електроенергията.. ще преживее и война.. но не всички..
GolaVoda
на 07.09.2022 в 20:38:54 #2Между впрочем вирусът на Бил Гейст и ваксините си вършат работата.. има силно нарастване на общата смъртност... 10-15%. това на 1 милиард население са 150 милиона.. https://www.youtube.com/watch?v=NFu8UjySH28
GolaVoda
на 07.09.2022 в 20:32:31 #1Санкциите ги налага не Русия, а ЕС.. тоест ЕС налага санкциите.. ЕС участва във войната, като доставя оръжие и пари.. Даже Германия изпревари САЩ, като е доставила ракети с обсег 500 км, които са съвместими с американските установки ХИМАРС.. и затова спря Северен поток 1!!!!!!!!!!!!!!! вместа да се гордеем, че нападаме Русия.. вместо да се гордеем, че помагаме на Украйна да освободи исторически руски територии от тяхното руско население.. вместо да се гордеем, че помагаме на Украйна да води война до последния украинец.. и да се освободи от своето собствено население (разбирай, че последния украинец идва от семейство с една или две деца..тоест помагаме да се води война до пълно генетично изтребление на украинците..) ни се оплакваме.. спрете да се оплаквате.. ни сме герои и ще помогнем на Украйна да заличи руския елемент в източната си част.. тези 30% руснаци ще изчезнат.. на война като на война.. гордейте се и не се оплаквайте.. ще преживеем зимата ...после поне още една зима.. вярвайте ми нали съвсем точно ви предсказах какво ще стане с короната.