Споразумението за иранската ядрена програма, което беше сключено през 2015 г., е пред колапс. За това предупреди заместник-министърът на външните работи на Иран Абас Арагчи, цитиран от ДПА. Причината са затегнатите петролни санкции срещу Техеран от страна на САЩ.
Дадохме на дипломацията достатъчно време, но то изтече, посочи Арагчи пред местни медии.
По негови думи последните санкции, наложени от САЩ, и безсилието на останалите страни, подписали договора, карат Иран да губи надежда.
Ядреното споразумение главоломно отива към края си, прогнозира зам.-министърът.
Припомняме, миналата година американският президент Доналд Тръмп едностранно реши да изтегли САЩ от сделката, която предвижда отменяне на наложени на Иран икономически санкции в замяна на отказа му от програмата за разработка на ядрени оръжия. Иран и останалите пет страни по споразумението - Великобритания, Франция, Германия, Китай, и Русия - обещаха да продължат да го спазват.
Арагчи припомни, че Международната агенция по атомна енергия неведнъж е потвърждавала, че Иран изпълнява задълженията си по сделката. Той отправи критики към останалите страни заради обещанието им, че оттеглянето на САЩ няма да се отрази на прилагането на споразумението.
На практика нищо не се случи, заяви той.
Последните санкции на САЩ срещу Иран влизат в сила от утре. С тях се прекратява действието на изключенията, които позволяват на осем страни, включително Индия и Китай, да купуват ирански петрол въпреки наложените през ноември санкции от страна на САЩ.
От утре обаче тези държави също ще бъдат заплашени от американски санкции, ако продължат да купуват петрол от Иран.
Американските санкции оказаха значителен негативен ефект върху иранската икономика и има опасения, че водещият петролен отрасъл може да бъде засегнат още по-тежко.
От ДПА посочват, че Техеран може да заплаши да блокира Ормузкия проток, което да доведе до военни сблъсъци, както и да засегне международната търговия с петрол. Санкциите може да имат последици и за иранската вътрешна политика, тъй като биха компрометирали политиката на сближаване със Запада, която води президентът Хасан Рохани.
chafeto
на 02.05.2019 в 14:30:15 #3user avatar 13485 Следвай projekt на 01.05.2019 в 23:27:02 #3 нищо не може да спре САЩ да атакуват Иран. за няколко дни армията на Иран ще е на колене. нямат нито въоръжението, нито самолетите, нито корабите и т.н. на САЩ и Израел. една бърза война и за няколко дни Иран ще е в хаос. разбира се това не е проблем за САЩ. те не се интересуват от стабилността на страната или от броя жертви. те се интересуват от петрола. подобно на Ирак, САЩ и компания ще вземат важните градове в които ще има техни марионетки, а в останалата част на страната ще действат представители на "свободната опозиция". така че САЩ не са решили, не са атакували. засега няма информация Иран да има ядрено оръжие така че няма страшно. ракетите които има в момента колкото и да стрелят надалеч, колкото и да са точни, могат да бъдат прехванати и свалени от ПРО на Израел. така че е въпрос на време и на обстоятелства Иран да падне под ударите на САЩ и Израел. в момента само притежаването на ядрено оръжие може да спре САЩ от атака. и то не страха че врага ще прати ракета до САЩ, а по скоро натиска от съседите към САЩ които не желаят да стават жертва да радиация и т.н. може би това което може да ги спаси е да "помолят" Русия или Китай да направи своя база там в която да разположи ракети или ядрено оръжие което да има възпираща роля срещу атаките на САЩ и компания. така че спете спокойно и не се притеснявайте за неща които не зависят от вас. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ами не е толкова просто. И аз мисля, че Иран едва ли има потенциала да се изправи срещу лоените в една пълномащабна война, въпреки развитието на военните си технолгии през последните години. А за включването на Израел изобщо не бива да се съмняваме. Обаче нещата се усложняват от това, че в Иран антиамериканските настроения са много силни и евентуални американски пионки много трудно биха вирели в такава среда. Дори американците да успеят да "съборят" властта в Техеран, страната ще пламне в гражданска война и ще потъне в хаос. А още един такъв ангажимент от страна на САЩ би ги вкарал в един много сложен и скъп "филм". Скъп откъм финансов и човешки ресурс, особено на фона скъпите американски провали през последните години. А и да не забравяме, че сега имаме новите фактори Русия и Китай за разлика от 2004. Това много усложнява нещата за лоените. Иначе по време на последното американско протеже в Иран, страната беше съюзник на Израел и основния им снабдител с петрол. А това вбесяваше местнто население, особено на фона на огромното социално разделение и начина на живот на върхушката, непонятен за 90% от местното население. Затова и въпросното протеже беше така безкомпромисно наритано. А иначе единствения пряк военен опит на САЩ в Иран е операция "Орлов нокът" за освобождаване заложниците от американското посолство, завършила с грандиозен провал.
projekt
на 01.05.2019 в 23:27:02 #2нищо не може да спре САЩ да атакуват Иран. за няколко дни армията на Иран ще е на колене. нямат нито въоръжението, нито самолетите, нито корабите и т.н. на САЩ и Израел. една бърза война и за няколко дни Иран ще е в хаос. разбира се това не е проблем за САЩ. те не се интересуват от стабилността на страната или от броя жертви. те се интересуват от петрола. подобно на Ирак, САЩ и компания ще вземат важните градове в които ще има техни марионетки, а в останалата част на страната ще действат представители на "свободната опозиция". така че САЩ не са решили, не са атакували. засега няма информация Иран да има ядрено оръжие така че няма страшно. ракетите които има в момента колкото и да стрелят надалеч, колкото и да са точни, могат да бъдат прехванати и свалени от ПРО на Израел. така че е въпрос на време и на обстоятелства Иран да падне под ударите на САЩ и Израел. в момента само притежаването на ядрено оръжие може да спре САЩ от атака. и то не страха че врага ще прати ракета до САЩ, а по скоро натиска от съседите към САЩ които не желаят да стават жертва да радиация и т.н. може би това което може да ги спаси е да "помолят" Русия или Китай да направи своя база там в която да разположи ракети или ядрено оръжие което да има възпираща роля срещу атаките на САЩ и компания. така че спете спокойно и не се притеснявайте за неща които не зависят от вас.
Obektiven_29
на 01.05.2019 в 19:27:19 #1А дали ще им държи да застанат директно срещу Иран? Все пак това не е Афганистан, Ирак, или Либия?