Правителството определи Карина Караиванова да бъде представител на България в Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), информираха от правителствената пресслужба.
Решението влиза в сила от 1 март 2019 година.
Припомняме, към момента представител на страната ни в Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие е Калин Митрев.
Караиванова има богат професионален опит в работата с международните финансови институции, в частност с Европейската банка за възстановяване и развитие и ще представлява ефективно интересите на България, пишат още от МС.
Европейската банка за възстановяване и развитие е един от най-големите инвеститори в България, с която страната ни поддържа дългогодишни отношения на ползотворно сътрудничество.
От началото на дейността си у нас, от 1993 г. до 31 октомври 2018 г., ЕБВР е предоставила инвестиции в размер на 3.847 млрд. евро за финансиране на 249 проекта у нас в различни сектори на икономиката на страната.
Инвестициите в частния сектор представляват 56% от актуалния портфейл на банката в България.
ЕБВР е създадена през 1991 г. с цел да допринесе за икономическия прогрес и да подпомогне прехода към пазарно ориентирани икономики на страните от Централна и Източна Европа, приели да съблюдават принципите на плуралистичната демокрация.
Акционери в нея са 67 държави и 2 междудържавни институции - Европейският съюз и Европейската инвестиционна банка. Акционерният капитал на ЕБВР е 30 млрд. евро.
Република България участва в капитала на ЕБВР с 237.11 млн. евро.
Малко по-късно Караиванова прие с благодарности номинацията на българското правителство.
"Последните 2 години бяха ключови в усъвършенстването на дейността на КФН, съобразно новите изисквания на европейските институции. В този период беше свършена огромна по обем и с високо качество работа по модернизирането и реформирането на секторите, за които отговаря регулаторът. Успешно се справихме с промените в европейската регулаторна рамка, като подпомогнахме бизнеса бързо да се адаптира към изискванията на MIFIDII", обясни тя.
По думитена Караиванова за времето ѝ начело на КФн е било постигнато нормативно обновяване на всички сектори, за които отговаря комисията:
-в областта на капиталовите пазари бяха одобрени значими промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа и Закона за предлагане на финансови инструменти. С новите възможности за първи път чрез съдебно решение КФН успя да спре достъпа до 40 интернет платформи, които предлагаха инвестиционни услуги, без да имат необходимото разрешение;
-в областта на допълнителното пенсионно осигуряване беше усъвършенстван Кодекса за социално осигуряване, като беше прецизирана дефиницията за инвестиции в свързани лица;
-беше приет нов Кодекс за застраховането.
"Искам да уверя бизнеса и обществото, че до евентуалното ми преминаване на новата позиция в ЕБВР ще продължа да изпълнявам задълженията си като председател на КФН. Предстои промяна във философията на надзора у нас и възприемането на риск-базиран надзор. До края на месец март 2019 година трябва да сме готови с платформата за тази значима трансформация, а до края на февруари с методология за оценка на риска на пазара. Трябва да подготвим условията за употребата на стрес тестовете като обичаен инструмент в нашата дейност", посочва още Караиванова.
vlaVelkova
на 20.12.2018 в 16:11:19 #1Наталия Кумпикова е измамник, не и вярвайте. Единственото място на което ни води е дъното. Дъното на всичко. Бягайте далеч от такива хора