Пекин се надява Франция да "стабилизира тона" в отношенията между ЕС и Китай. Това заяви вицепремиерът Хъ Лифен на френския министър на икономиката Бруно Льо Мер, съобщава "Ройтерс".
Изказването му идва в момент, когато европейските лидери обсъждат как да "намалят риска", но и да си сътрудничат с втората по големина икономика в света.
Хъ посочи и че Китай има желание да задълбочи сътрудничеството си с Франция в традиционни области като финансите, както и в областта на науката и технологичните иновации. Думите му отбелязаха разлика с по-предпазливите, но откровени разговори на Пекин с гостуващи високопоставени американски служители.
"Надяваме се, че Франция ще стабилизира тона на приятелското сътрудничество между Китай и ЕС", заяви той във встъпителен коментар преди следобедните дискусии в резиденция "Дяютай" в Пекин. По негови думи Китай вярва, че двустранните му връзки с Франция лежат на добра основа.
Докато скорошните посещения в Китай на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и министъра на финансите Джанет Йелън бяха подвластни на разговорите за "отделяне", то от своя страна френският икономически министър предложи "краен срок до края на 2024 г. за укрепване на нашите икономически и финансови операции", преди деветият икономически и финансов диалог на двете страни.
Китай е третият по големина търговски партньор на Франция след Европейския съюз и Съединените щати. Френските предприятия обаче все повече се безпокоят, че могат да попаднат под кръстосания огън на нарастващото съперничество между двете световни икономически суперсили.
Миналия месец страните от Европейския съюз одобриха 11-и пакет от санкции срещу Русия. Те биха могли да засегнат китайски компании, за които се смята, че заобикалят вече въведените мерки.
Льо Мер заяви, че трите предизвикателства, върху които двете страни трябва да работят заедно, са зеленият преход, реорганизацията на ценовите вериги и технологичната революция, като същевременно повдигна въпроси относно достъпа до пазара за френските компании в банковата, ядрената, козметичната и селскостопанската промишленост.
"От съществено значение е да се мисли за разширяване и задълбочаване на икономическото и финансовото сътрудничество между Франция и Китай", подчерта Льо Мер. "Бихме искали да приветстваме големи нови инвестиции от Китай на френска територия".
На пресконференция след дискусиите Льо Мер отбеляза, че е постигнат важен напредък във френско-китайските отношения в областта на козметиката, космическата промишленост, храните и напитките и финансите. По негови думи китайската страна оценява решението на Франция да удължи лицензите на Huawei 5G през някои градове.
Според Льо Мер срещата е "положителен сигнал, че Китай и Франция ще работят заедно за справяне с предизвикателствата и за въвеждане на стабилност в един несигурен свят", който е попаднал "в нова ситуация на нестабилност и несигурност", невиждана от 100 години.
linkaln
на 29.07.2023 в 20:33:02 #1Само смърт за бРИКС и ШОС ще гарнатира че Европа , Запада, Изтока, Юга, Ориента, БРИКС, ШОС, Евразия, ще станат част от теритроията на САЩ, най великата държава в света