По-високите цени на храните може би се дължат на нуждите на развиващите се страни и покачването на цената на продукцията.

Това твърди ФАО - Организацията за прехрана и земеделие на ООН, предаде Би Би Си.

ФАО предупреждава, че сегашният ръст в цените на храната на световно ниво е по-висок от предишните достигани рекорди.

Според организацията това отчасти се дължи и на лошото време, което е унищожило реколтата.

Макар и цените да паднат, други фактори - като увеличаващата се нужда от биогорива, ще продължава и за в бъдеще да държи високите цени на храните.

Годишният доклад на ФАО прогнозира, че цената на телешкото и свинското месо ще скочи с 20% до 2017 г., житото - с над 60 на сто, а растителните масла - с 80 %.

Между 2005 и 2007 г. световните цени на житото, царевицата и маслодайните растения са се удвоили.
И макар ФАО да прогнозира, че цените ще паднат, този спад ще бъде много по-бавен от предишните.

Един от авторите на доклада заявява: „Много сме загрижени за най-бедните и очакваме броят на недохранените хора да нараства".

Освен ключовите фактори като климатични условия, търсене и предлагане, както и цените на енергията, вина за променливите цени на основните търговски продукти имат и спекулантите.

Според ФАО бумът на потребление принуждава някои от хората в развиващия се свят да харчат повече от половината си приходи за храна. Най-засегнати са страните, в които консумираната храна е предимно вносна.

В развиващите се страни покачването на цените на храните предизвика протести, бунтове и паническо пазаруване.

По-рано този месец ФАО изчисли, че един трилион долара са били похарчени през 2008 г. за внос на храна. Това е покачване с около 26% от миналата година.

Освен това кризата с храните може да премести епицентъра на световното земеделие от развитите към развиващите се страни.
ФАО предрича, че развитите икономики ще доминират в производството и консумацията на основните храни през следващите 10 години.