Вторият кораб, натоварен с метални рола, пристигна от Мариупол в Ростов на Дон. Това съобщиха за ТАСС в четвъртък от пресслужбата на ОАО "Пристанище Ростов".
Както по-рано ТАСС съобщиха на 3 юни 2022 г. първият кораб "Астрахан" с метални изделия пристигна от Мариупол до Ростов на Дон. На 4 юни Русия изпрати втори кораб.
На 28 май представител на пристанището в Мариупол каза пред ТАСС, че пристанището е отворено и готово за приемане на кораби. В същия ден корабът "Астрахан" влезе в морското пристанище Мариупол. На борда беше натоварена партида метал за доставка до пристанище Ростов на Дон.
Припомняме, че преди руската агресия в Мариупол работеха два металургични комбината - "Азовстал" и "Илич", собственост на най-богатия украинец Ринат Ахметов, който е от Донецк. Той е и собственик на отбора на "Шахтьор" Донецк, който редовно взема участие в груповата фаза на Шампионската лига. След събитията, довели до окупацията на част от Донецка и Луганска области и формирането на двете непризнати сепаратистки Донецка и Луганска народни републики, Ринат Ахметов напусна Донецк , премести и футболния си клуб на територията, контролирана от Украйна.
Град Мариупол остана в тази част от Донецка област, върху която Украйна запази контрол. Там бе базиран и батальонът "Азов", съставен от украински националисти - доброволци, който в последствие прерасна в полк "Азов" и стана част от националната гвардия на Украйна.Той неофициално бе финансиран от Ринат Ахметов.
По време на военните действия след 24 февруари тази година руските войски първо превзеха металургичния завод "Илич", а след дълга обсада установиха контрол и върху стоманодобивния гигант "Азовстал", строен през 30-те години на ХХ век. От него се предадоха над 2400 украински защитници, по-голямата част от които - от полка "Азов".
На 20 май официалният представител на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви, че руските военни контролират изцяло територията на завода Азовстал.
Според Русия градът постепенно се връщал към мирния живот: работата на обществения транспорт е възобновена по някои маршрути, територията на града се разчиства, комуналните услуги работят за възстановяване на водоснабдяването и енергетиката.
Според информациите на украинската страна, градът е почти напълно разрушен, има хиляди убити цивилни граждани, като техният брой засега не може да бъде определен. Преди войната в Мариупол живееха над 400 хиляди души, като към момента се предполага, че в града са останали под 100 хиляди, след като много граждани бяха евакуирани към Украйна, а някои бяха изведени към Русия, за които украинската страна твърди, че са депортирани насилствено.
На 5 юни пред Си Ен Ен съветникът на кмета на града Петро Андрушенко заяви:"Преди количеството вода беше малко, но сега то е намаляло напълно. Необходимо е да се регистрирате на опашката ... В бъдеще температурата ще се повиши, нивото на водата ще спадне и тя ще бъде по-малко".
Той каза, че водата, която се предоставя,"много условно може да се нарече питейна вода" и се нуждае от преваряване.
Той добави, че се опасява, че в югоизточния град може да избухнат болести заради количеството боклук и трупове, заровени в плитки гробове.