Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще призове за задълбочаване на търговските връзки между съюзниците, за да укрепят веригите си за доставки, да се борят с инфлацията и да осуетят "нелоялните търговски практики" и усилията на Китай да доминира на ключовите пазари на суровини и технологии, съобщава "Ройтерс".
Тя ще направи изявлението си в в Сеул след обиколка на съоръженията на южнокорейската технологична компания LG Corp по време на последния етап от нейното 11-дневно посещение в Индо-Тихоокеанския регион.
"Не можем да позволим на държави като Китай да използват позицията си на пазара за ключови суровини, технологии или продукти, за да дестабилизират икономиката ни и да упражняват нежелано геополитическо влияние", ще заяви Йелън в речта си, според извадки от нея, публикувани от Министерството на финансите.
Съединените щати и съюзниците като Южна Корея трябва да се съсредоточат върху "поддържане на приятели", или диверсификация на веригите си за доставки, за да разчитат повече на доверени търговски партньори, укрепвайки икономическата устойчивост и намалявайки рисковете, отбелязва се още.
Според Йелън това ще поддържа динамиката и ръста на производителността, които идват с икономическата интеграция, като същевременно ще спомогне за предпазване на гражданите в Съединените щати и Южна Корея от скока на цените, причинени от геополитически рискове.
Западът се стреми да сложи край на своята свръхзависимост от Китай като ключов доставчик от началото на пандемията от COVID-19, която разкри колко са уязвими световните вериги за доставки и показа пропуски във вътрешния капацитет в ключови сектори.
Йелън ще заяви, че пандемията и войната на Русия в Украйна са показали необходимостта от справяне с уязвимостите на веригите за доставки.
Поддържането на приятели дава възможност на Съединените щати и техните съюзници да запазят най-добрите черти на основания на правила световен ред, като същевременно се заобикалят нелоялните китайски търговски практики и се осигурява достъп до жизненоважни суровини и продукти - от лекарства до полупроводници и батерии за електрически превозни средства, ще отбележи министърът.
no-noi
на 19.07.2022 в 09:08:46 #6Китаи им го слага озад и им вика само малко ама то после ще свикнат
Опако
на 19.07.2022 в 01:43:58 #5Не са само САЩ виновни. И страните от ЕС, особено Германия носят голяма вина за наивността, с която тръгнаха да изнасят продукцията си към пазари с по-евтина работна ръка. Това имаше и положителен ефект - намали се бедността в света и демографията ще се забави до края на столетието. Но сега трябва да се конкурираме с Китай технологично. Това не е толкова лошо - ще доведе до невиждан никога преди технологичен прогрес! Как ще се справим с ресурсите? Вероятно ще трябва да се преборим с Китай на африканския континент и в Южна Америка. ЕС и САЩ няма да изгубят от Китай.
linkaln
на 18.07.2022 в 20:56:25 #4Е за първи път да съм съгласен с Меган
linkaln
на 18.07.2022 в 15:28:33 #3Китай и Русия са крадци на технологии а Индия и Турция консуматори на военна техника които сами немогат да измислят нищо, целия възход на Русия Китай Индия Турция идва от сближаването и копирането на западна техника и технологии
linkaln
на 18.07.2022 в 15:28:22 #2Китай и Русия са крадци на технологии а Индия и Турция консуматори на военна техника които сами немогат да измислят нищо, целия възход на Русия Китай Индия Турция идва от сближаването и копирането на западна техника и технологии
ВълкСчадъР
на 18.07.2022 в 13:56:56 #1Демек - няма да позволим на Китай повече да ни краде технологиите! Щото китайците сами нищо не могат да измислят !